www.spargalkes.lt

Astronomijos špera

Senovėje tautos dar akmens amžiuje pažino dangaus šviesulių judėjimo dangaus sfera dėsningumus ir juos pritaikyti kaip laikrodį ir kelrodį. Nesuprasdami tikrosios šviesulių prigimties ir nežinodami jų judėjimo dangumi priežasčių, senovės žmonės sukūrė Visatos susidarymo mitus, o dangaus šviesulius sudievino.

Astronomija - mokslas, tiriantis Visatos kūnų ir jų sistemų sandarą, judėjimą, susidarymą, raidą.

Astrofizika - nagrinėja kosminių kūnų ir kosminės erdvės medžiagos, sandarą, cheminę sudėtį, fizikines savybes, spinduliavimą, kosminės erdvės fizikinius laukus.

Astrometrija - tiria šviesulių padėtis dangaus sferoje, tų padėčių kitimą, Žemės sukimąsį ir astronominį laiką.

Praktinė astronomija - remiantis šios šakos duomenimis, nustatomos įvairių Žemės vietų geografinės koordinatės, tvarkomos laiko tarnybos, padedama aviacijai, jūreivystei, geodezijai ir kosmonautikai.

Dangaus mechanika - gvildena gravitacijos veikiamų Visatos kūnų judėjimą. Pagal tai apskaičiuojamos jų orbitos ir sudaromos efemeridės, t.y. lentelės, kuriose numatoma planetų, asteroidų, kometų, žvaigždžių ir kt. Visatos kūnų padėtis ateityje.

Planetų astronomija - tiria Saulės ir kt. Žvaigždžių sistemoms priklausančių planetų ir jų palydovų, asteroidų, meteoritinių kūnų, kometų sundarą, jų fizikines ir chemines savybes, atmosferas.

Kosmologija - yra teorinė astronomijos šaka tirianti Visatą kaip visumą, jos geometrinių struktūrų, medžiagos ir laukų struktūrą.

Astronomijos mokslas turi ir pažintinių, ir praktinių reikšmių. Jo dėka sužinojome savo adresą Visatoje ir jos istoriją per milijardus metų. Pagal žvaigždžių regimąjį judėjimą dangumi galima nustatyti geografines koordinates Žemės paviršiuje, matuoti laiką. Astronomai įspėja apie artėjančias magnetines audras, apskaičiuoja, kokiomis orbitomis skrieja dirbtiniai Žemės palydovai ir tarpplanetinės stotys. Astronomijos atradimai skatina kitų mokslų raidą.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (f33304cfe92396d1d85f13e1bad94f46.zip)Astronomijos špera3 Kb1
Neteisinga

 
Astronomija Astronomijos špera
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt