www.spargalkes.lt

Informacija apie Mėnulį

Mėnulis yra artmiausias žemei gamtinis kosminis kūnas. Jo vidutinis nuotolis nuo žemės 384400 km; tai beveik tas pats, kas 10 ratų aplink žemës rutulį. Mėnulis nedidelis: jo skersmuo 3476 km, masė lygi  1/81 žemės masės, pabėgimo greitis 2,4 km/s. Mėnulis per mažas, kad turėtų atmosferą. Teigti, kad Mėnulis skrieja aplink žemę, nėra visai teisinga. Iš tikrųjų žemė ir Mėnulis skrieja apie tam tikrą baricentrą, t.y. jų abiejų gravitacijos centrą. Jų masė labai skiriasi, dėl to baricentras yra žemės rutulio viduje, ir teiginys “Mėnulis skrieja aplink žemę” dažniausiai pakankamai tikslus. Mėnulio skriejimo aplink žemę periodas 27,3 d. Per tiek pat laiko Mėnulis apsisuka apie savo ašį, dėl to į žemę visada atsukta ta pati Mėnulio pusė.

Mėnulio kelias aplink žemę nėra idealus apskritimas, užtat jo skritulio regiamasis skersmuo šiek tiek kinta. Mėnulio fazės matomas todėl, kad ne visada į žemė atsukta dieninė Mėnulio pusė. Riba tarp dieninės ir naktinės Mėnulio pusių vadinamas terminatoriumi. Jis nelygus, rantytas, nes Mėnulio paviršiuje yra kalnų ir įdubų: tekanti Saulė pirmiausia apšviečia kalnų viršūnes, įdubas palikdama skendėti tamsoje. Iki to laiko, kol TSRS automatinė stotis “Luna - 3” 1959 m. pirmąkart apskriejo Mėnulį, nieko nežinota apie jo nematomąją pusę. Dėl libracijos (Mėnulio judėjimo netolygumą) iš žemės galima matyti daugiau negu pusę (59%) Mėnulio paviršiaus (kitokiu atveju būtų matoma tik 50%).

Mėnulis oficeliai vadinamas žemės palydovu, bet jis aiškiai per didelis juo būti. Saulės sistemoje yra planetų palydovų, didesnių už mūsų Mėnulį (tai trys Jupiterio, vienas Neptūno palydovas), bet visi jie skrieja aplink didžiąsias planetas. Pavyzdžiui, Neptūno didžiausio palydovo Tritono masė 750 kartų mažesnė negu Neptūno, nors jis didumo sulig Mėnuliu.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (fb157f869bc321a6e4e6fc563e074a97.zip)Informacija apie Mėnulį16 Kb0
Neteisinga

 
Astronomija Informacija apie Mėnulį
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt