www.spargalkes.lt

Galaktikos išvaizdos

Galaktikos pagal išvaizda skirstomos: spiralines, elipsines, netaisyklingąsias, pekuliarines. Arčiausiai mūsų - Didžiojo ir mažojo magelano debesų galaktikos, matomos pietų pusrutulyje.

Visų tolimų galaktikų spektro linijos pasisilinkusios į raudonąją spektro pusę. Tai rodo, kad galaktikos tolsta nuo mūsų dideliu greičiu. Pagal Hablo desnį, galaktikų tolimo greitis tiesiog proporcingas nuotoliui r = v/H . Šis dėsnis teigia, kad visata plečiasi, o nuotoliai tarp galaktikų visą laiką didėja. Manoma, kad visata pradėjo plėstis prieš 13 mlrd. metų įivykus didžiąjam sprogimui.

Elementariosios dalelės, elektromagnetinio spinduliavimo kvantai, taip pat 4 laukai: gravitacijos, elektromagnetinis, stiprusis ir silpnasis – susidarė per pirmąsias sekundes po didžiojo sprogimo. Praėjus 0.5 mln. metų, spinduliavimas atsiskyrė nuo medžiagos. Nuo to laiko išliko reliktinis spinduliavimas 1 mm ilgio radijo bangų diapazone.

Po 250 mln. metų dujos pradėjo telktis į  progalaktinius gniužulus, o iš jų susiformavo pirmosios galaktikos. Vėliau, suskilus progalaktikoms, iš mažesnių gniužulų susidarė pirmosios žvaigždės ir jų spiečiai. Žvaigždės susidaro iš dujų gniužulų, besitraukiančių dėl gravitacijos jėgų veikimo. Įvairios masės gniužulai, tapę žvaigždėmis, atsiduria Hercšprungo ir Raselo diagramos pagrindinėje sekoje. Kuo masyvesnis gniužulas, tuo karštesnė ir šviesesnė susidariusi žvaigždė.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (9ddfadb83baf0c81d9d45b2450242050.zip)Galaktikos išvaizdos5 Kb1
Neteisinga

 
Astronomija Galaktikos išvaizdos
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt