www.spargalkes.lt

Mėnulis

Mėnulis skrieja ta pačia kryptimi, kuria ir žemė sukasi aplink savo ašį, tik daug lėčiau. Todėl mums atrodo, kad žvaigždėtu dangumi Mėnulis pamažu slenka iš vakarų į rytus ( priešingai dangaus sferos sukimuisi ) apsukdamas aplink žemę vieną ratą maždaug per mėnesį. Kiekvieną parą mėnulis pasislenka į rytus žvaigždžių atžvilgiu apie 13° ir po 27,3 paros sugrįžta į tą pačią padėtį tarp žvaigždžių. Laiko tarpas, per kurį Mėnulis apskrieja žemę žvaigždžių atžvilgiu, vadinamas žvaigždiniu, arba sideriniu, mėnesiu ( 27,3 paros ). Tai tikrasis Mėnulio apskriejimo aplink žemę periodas.

Kai Mėnulis yra tarp žemės ir saulės, kelias dienas jo nematome, nes Saulė apšviečia priešingą žemei pusę, o į mus atgręžta pusė skendi tamsoje. Be to, ją trukdo matyti ir Saulės apšviestas dangus. Perėjęs tarp žemės ir Saulės, maždaug po trijų parų pasirodo jaunas Mėnulis.  Tada jis matomas netoli nusileidusios Saulės kaip plonas pjautuvas. Įdomu tai, kad giedru oru matomas visas Mėnulio skritulys, tik didesnioji jo dalis švyti silpna pelenine šviesa. Šį švytėjimą sukelia nuo žemės paviršiaus atsispindėjusi Saulės šviesa. Po to Mėnulis vis tolsta nuo Saulės ir pilnėja, kol pasiekia priešpilnio fazę, kai Saulė apšviečia pusę matomo Mėnulio disko. Tuo laiku Saulė, žemė ir Mėnulis sudaro maždaug 90° kampą. Po savaitės prasideda Mėnulio pilnaties fazė – Saulė apšviečia visą jo diską. Tuomet Saulė, žemė ir Mėnulis būna beveik vienoje tiesėje ( t.y. žvaigždėtame danguje Saulė ir Mėnulis yra priešingose žemės pusėse ).

Mėnulis teka Saulei leidžiantis ir matomas visą naktį. Po pilnaties fazės Mėnulis pradeda "dilti" ir praėjus savaitei lieka tik kairioji pusė, atsigręžusi į rytus. Nuo tada prasideda delčios fazė. Mėnulio pjautuvas plonėja, jis matomas vis vėliau ir vėliau prieš Saulei tekant. Pagaliau visiškai išnyksta rytmečio Saulės spinduliuose.

Laiko tarpas tarp vienodų Mėnulio fazių ( pvz.: nuo pilnaties iki pilnaties ) vadinamas sinodiniu mėnesiu, kuris lygus 29,5 paros. Kodėl šis mėnesis yra maždaug 2 parom ilgesnis už žvaigždinį? Po kiekvieno žvaigždinio mėnesio Mėnulis grįžta į tą pačią padėtį žvaigždžių atžvilgiu. Tačiau Saulės atžvilgiu jo padėtis pasikeičia, nes Saulė pasislenka Zodiako žvaigždynais į rytus 27°. Šiam lankui įveikti Mėnuliui prireiktų papildomai 2 parų; tik po to Saulės atžvilgiu jis atsidurtų tokioje pačioje padėtyje, t.y. būtų toje pačioje fazėje.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (3941c8df11d0e16a8290abafad749b99.zip)Mėnulis261 Kb0
Neteisinga

 
Astronomija Mėnulis
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt