www.spargalkes.lt

Orionas

Orionas dar kitaip vadinamas Septyniais Dienpjoviais, Orioniu, arba paprastai Ori yra pusiaujo zonos paukščių tako žvaigždynas. Jį dangaus pusiaujas dalina į dvi dalis. Orionas matomas visais metų laikais, bet geriausiai žiemą. Šiauriniame pusrutulyje jis matomas beveik visada aukštai danguje, tai yra nenusileidžiantis žvaigždynas. Orioną iš karto galime atpažinti nesunkiai pastebėję tris ryškias žvaigždes išsidėsčiusias vienoje tiesėje netoli viena kitos. Tai būtų oriono juosta, o tiksliau oriono ir žvaigždės Lietuvių vadinamos “Trimis sesutėmis”. Orionas yra mitologinis personažas ir daugelis nuo seno danguje mato didvyrį su lanku vienoje ir kardu kitoje rankoje. Apie Orioną pasakojama legenda, kad kadaise Apolonas norėjęs apginti savo seserį Artemidę, pasiuntė skorpioną, kad įgeltų Orionui. Šiam pavyko išvengti skorpiono įkandžio, bet jį pakirto strėlė, paleista pačios Artemidės, nežinojusios, į ką ji taikosi. Tada Artemidė įkurdino Orioną danguje tarp žvaigždžių toli nuo skorpiono.

Oriono kardas būtų iš karto po jo juosta. “Kardą” sudaro visa grupė vertikaliai išsidėsčiusių žvaigždžių: Didysis Oriono Ūkas (M42) ir čia pat maþasis (M43). Taip pat ten yra ir Oriono FU, kuriame 1936 metais buvo pastebėtas vienos žvaigždės prašviesėjimas. Tai įvyko dėl to, kad žvaigdždė “numetė” savo pirmykštį dulkių apvalkalą. Ši žvaigždė laikoma viena jauniausių žinomų žvaigždžių.

Oriono ūkai tai labai dideli žvaigždžių gimimo lopšiai. Šie ūkai labiausiai traukia astronomes akis, nes ten vyksta įdomūs dalykai. Tirdami Oriono ūke vykstančius procesus, kai susiformuoja naujos ir sprogsta senos žvaigždės, mokslininkai bando paaiškinti saulės sistemos atsiradimą bei daugelį jos paslapčių.

Šie ūkai yra matomi plika akimi kaip miglotos mažytės žvaigždutės. Iš tikrųjų ten yra milijonai “mažyčių” jaunų žvaigždučių, galbūt ir tokių kaip mūsų Saulė, ir jos sudaro tokią visumą, kuri atrodo lig “debesėlis” per paprastą mėgėjišką reflektorių. Jos pačiame centre yra žvaigždžių spiečius ir molekulių debesis. Ten pat yra ir garsusis Arklio Galvos Ūkas. Tai Tamsus tarpžvaigždinių dulkių debesis Oriono žvaigždyne. Kodėl jis tamsus niekas negali tinkamai paaiškinti. Tokių (tamsių) ūkų yra visatoje ir daugiau tik juos labai sunku pastebėti nes jie nei matomi nei gerai apčiuopiami radijo teleskopais.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (69850345cab780f430eab2158a9c70f8.zip)Orionas8 Kb0
Neteisinga

 
Astronomija Orionas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt