www.spargalkes.lt

Neuronas ir jo veikla

Nervų sistemą sudaro nervinės ląstelės – neuronai. Jie turi kūna ir ataugas. Trumpesnės, nervinius impulsus perduodančios į neuroną ataugos – dendritai, ilgesnės – aksonai, arba neuritai, perduodantys impulsą iš neurono kūno. Neuronas turi tik vieną aksoną ir vieną arba kelis dendritus. Impulsas yra elektrinės prigimties signalas, plintąs nervinėmis ląstelėmis. Iš aksono (neurito) impulsas neurohormonų pagalba perduodamas į kito neurono dendritus, iš kurių toliau sklinda į neurono kūna. Impulsai plinta neuronų ataugomis net 100 – 130 metrų per sekundę greičiu, todel nervų sistema veikia kur kas greičiau nei hormonai, dalyvaujantys grynai cheminių impulsų perdavime. Tą pačia funkciją atliekančių kelių neuronų aksonai (neuritai) sudaro vieną pluoštą, panašų į elektros kabelį, vadinamą nervų, kuriuo perduodami nerviniai impulsai. Vieni nervai susideda iš padengtų specialia medžiaga (mieliniu) aksonų ir atrodo balti, o kiti ir nemielinių nervinių skaidulų irr atrodo pilki. Tais pačiais nervais impulsai vienu metu gali būti perduoti net keliomis kryptimis.

Juntamųjų, arba receptorinių bei judinamųjų, arba motorinių, neuronų veikla yra darni, koordinuota ir sukelia organizmo atsakomąją reakcija I dirgiklį automatiškai. Pavyzdžiui, prie karšto paviršiaus pridėta ranka tuojau atitraukiama, net nespėjus to suvokti.

Neurono sandara. Į neurono kūna impulsai siunčiami trumpomis dendritų ataugomis, iš jo išeina vienu ilgu aksonu. Aksonas savo atšakomis liečiasi su kitų neuronų dendritais arba su neuronų kūnais.

Neuronai – nervų sistemos struktūriniai ir funkciniai vienetai. Neuronas susideda iš kūno ir ataugų. Kūna sudaro branduolys ir citoplazma su joje esančiais organoidais. Neuronai turi skirtingą skaičių ataugų, kurios skiriasi ir kokybiškai. Neurono dendritai esti palyginti trumpos, gana išsišakojusios ataugos.

Neuronas turi tik vieną aksoną. Aksonas paprastai ilgesnis už dendritą. Tai atauga, kuri paprastai išsišakoja toli nuo ląstelės kūno. Aksonai būna mielininiai, tai yra padengti mielino dangu, arba nemieliniai. Neuronų kūnai išsidėstę daugiausiai galvos bei nugaros smegenyse, nerviniuose mazguose, o ataugos sudaro nervus, einančius į periferija. Neuronų kūnai nebeatsinaujina, o periferijoje esantys aksonai pažeisti gali atsistatyti. Sėdmeninis nervas yra ilgiausias mūsų kune. Jisai prasideda keliomis šaknelėmis nugaros smegenų apatinėje dalyje. Sėdmeninį nervą sudaro ir iš kojų ateinantys juntamieji  dendritai, ir judinamųjų neuronų aksonai, siunčiantys impulsus į kojos raumenis.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (26a801be9cf152011ad22afd97fd36d4.zip)Neuronas ir jo veikla4 Kb2
Neteisinga

 
Biologija Neuronas ir jo veikla
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt