www.spargalkes.lt

Mitochondrijos

Šie organoidai pirmą kartą aptikti 1850 m. raumenų ląstelėse. 1898 m. buvo nustatyta, kad mitochondrijos svarbios kvėpavime.

Mitochondrijų skaičius ląstelėse labai įvairus - priklauso nuo organizmo rūšies ir ląstelės paskirties. Ląstelės, kurioms reikia daug energijos, turi labai daug mitochondrijų - pvz.: kepenų ląstelėse jų būna keli šimtai.

Mitochondrijų forma taip pat labai kinta - jos gali būti apvalios, spirališkos, tauriškos, šakotos.Paprastai  jos būna 1,5 - 10 mm ilgio ir 0, 25 - 1, 0  mm skersmens.
Kiekviena mitochondrija turi 2 membranas - išorinę ir vidinę. Tarp jų yra 6 - 10 mm pločio tarpumembranis. Vidinė membrana sudaro daug vidun nukreiptų raukšlių, vadinamų kristomis. Vidinė membrana supa vidinę mitochondrijos ertmę, užpildytą klampoku tirpalu, vadinamu matriksu.

Išorinė membrana turi membraninių baltymų su labai plačiomis poromis, todėl ji praleidžia daugelį smulkiamolekulių medžiagų, kurios keliauja į mitochondriją ar iš jos.

Tarpumembranio fermentai, panaudodami ATP energiją, sintetina kitus nukleozidtrifosfatus. Pagrindinė oksiduojama medžiaga - gliukozė. Manoma, kad gyvose sveikose ląstelėse Į ATP pereina apie 70% gliukozės energijos.

Kai kurių gyvūninių audinių (pvz.: kepenų), augalų sėklų, kaupiančių riebalus, mitochondrijos sugeba oksiduoti riebalus. Pradžioje fermentai lipazės suskaido riebalus į gliceriną ir riebiąsias rūgštis.

Mitochondrijos iš vienos glicerino molekulės pagamina 19 ATP molekulių.

Mitochondrijų matrikse nuo riebiųjų rūgščių grandinių atkerpami gabalėliai, turintys po 2 anglies atomus, - acetil-grupės. Jos jungiasi su kofermentu A ir sudaro acetil - CoA, kuris toliau įsijungia į citrinos rūgšties ciklą. Pavyzdžiui, viena stearino rūgšties molekulė duoda apie 147, o palmitino rūgšties molekulė - apie 129 ATP molekules. Todėl riebiosios rūgštys - svarbus energijos šaltinis.

Širdies raumuo, kepenys, inkstai, skersaruožiai raumenys ramybės būsenoje apie pusę energijos išgauna iš riebiųjų rūgščių.

Baltymus kaip energijos šaltinį vartoja itin retai - tik tada, kai išsibaigia angliavandenių ir riebalų atsargos.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (51eb2e076d081da7b40ca17d8e94a021.zip)Mitochondrijos21 Kb3
Neteisinga

 
Biologija Mitochondrijos
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt