www.spargalkes.lt

Paukščių sandara

Paukščių prisitaikymas skraidyti. Sezoniniai reiškiniai paukščių gyvenime - paukščių žiedavimas.

Paukščiai yra vienintelė stuburinių grupė (išskyrus šikšnosparnius), gebanti ne tik sklandyti. Bet ir skraidyti. Tai plunksnomis apaugę šiltakraujai gyvūnai, išliekantys aktyvūs nepriklausomai nuo aplinkos temperatūros.

Skraidančių paukščių galva nedidelė, kaklas judrus. Priekinės galūnės – sparnai, pritaikytos skraidyti.

Kontūrinės plasnojamosios plunksnos yra lanksčios ir lengvos, jos turi siaurą kietą stiebą ir iš abiejų pusių minkštesnes vėduokles, kurias sudaro nuo stiebo atsišakojusios plonos raginės ataugėlės – pirmosios ir antrosios eilės. Pirmos eilės ataugėlės prie stiebo prisitvirtinusios lygegrečiai. Iš abiejų jos pusių šakojasi dar plonesnųs antros eilės ataugėlės, gulančios ant gretimų ir užsikabinusios už jų mikroskopiniais kabliukais (plunksna lanksti ir pro ja beveik nepraeina oras).

Kontūrinės dengiamosios plunksnos sugulusios ant kūno viršūnėmis (kaip čerpės), todėl jo paviršius yra lygus, bei aptakus ir paukščui lengviau skristi. (Didžiausią reikšmę turi kontūrinės sparnų ir uodegos plunksnos).

Pasturgalio liauka, esanti nugaroje ties uodegos pagrindu, taip pat svarbi. Paukštis snapu išspaudžia iš liaukos riebaus skyščio ir sutepa juo plunksnas. Šitaip suteptos plunksnos esti elastingos ir standžios, o vandens paukščių – neperšlampa.

Griaučiai lengvi pilni oro. Daugelis kaulų suaugę, todėl nors jie ir tuščiaviduriai (dauguma) griaučiai esti tvirti. Stuburo kaklo dalis ilga, o slanksteliai kalno formos del to kaklas labai lankstus.

Slanksteliai krūtinės beveik nejuda, o juostos ir kryžkaulio tvirtai suaugę ir yra patikima liemens atrama. Tai svarbu skrendant. Keli paskutinieji uodegos slanksteliai suaugė į vieną stuburgalio kaulą. Prie kurio prisitvirtinusios vairuojamosios plunksnos.

Ketera – yra plataus krūtinkaulio apačioje, prie kurios prisitvirtinę plasnojamieji raumenys, klojantys sparnus. Kadangi paukščio galūnė – sparnas ,teturi  3 pirštus ir smulkūs plaštakos kauliukai suaugę vienas su kitu, ši sparno dalis esti tvirta ir jai tenka didžiausias
krūvis  skrendant. Šakutė priekinil galūnių juostoje padidina tvirtumą ir sušvelnina smūgius išskleidžiant sparnus.

Pastaibis – tik paukščiams būdinga kojos griaučių dalis, padedanti pakelti kūną ir sušvelninanti  smūgį paukščiui leidžiantis po skrydžio.

Raumenys poriniai dideli krūtinės raumenys - stambiausi  ir stipriausi (skraidančių paukš.) Jie nuo krūtinkaulio ir jo keteros nutįsę iki pečių ir yra prisitvirtinę prie keteros šoninių pavirš. Funkcija – nuleisti sparnus.

Praktikauliniai raumenys - sparnus pakelia. Jie yra po  didžiaisiais.  Tarpšonkauliniai raumenys - prisitvirtinę prie šonkaulių ir jų ataugų, keičiantys krūtinės ląstos apimtį, paukščiui kvėpuojant.  Kaklo raumenys padeda sukioti kaklą.

Kvėpavimas - be plaučių, paukščiai turi oro maišelius (ertmes, esančias tarp organų), kurie sujungti su plaučiais. Skraidant, susitraukia ir išsiplečia oro maišeliai, iš kurių oras praeina pro plaučius. Kuo dažniau mojuojama sparnais, tuo intensyviau cirkuliuoja oras, todėl paukštis skrisdamas neuždūsta. Be to, oras patekdamas į oro maišelius, esančius tarp įvairių organų, juos atvėsina,apsaugodamas kūną nuo perkaitimo.

Kraujotaka - sistemą sudaro 4 skyrių širdis ir du kraujo apytakos ratai. Du prieširdžiai ir du skilveliai, todėl arterinis kraujas ir veninis kraujas visiškai atskiras ir į visus organus, išskyrus plaučius, patenka grynas arterinis kraujas. Širdis stipri ir skrendant gali plakti dešimteriopai stipriau, todėl ir medžiagų apykaita labai intensyvi, o vidutinė kūno temperatūra apie 42 C.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (73c788757a13e2bb25aecfd72fbb750e.zip)Paukščių sandara5 Kb2
Neteisinga

 
Biologija Paukščių sandara
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt