www.spargalkes.lt

Vabzdžių pasaulis

Nedaug yra jūrose gyvenančių vabzdžių: kai kurie gyvena vandens paviršiuje, kiti - potvynių ir atoslūgių zonoje, o vienas uodas - net jūros dugne. Kur tik pasirodo kitų gyvūnų, ten atsiranda ir vabzdžių; jie būna ar laisvai gyvenančios formos, prisitaikančios prie įvairiausių biotopų, ar kitų gyvūnų vidaus ir išorės parazitai. Vabzdžiai vyrauja nuo pusiaujo iki Arkties ir Antarkties. Kai kurie gyvena po sniegu ar ledu, kiti dykumose, dar kiti druskinguose ežeruose ir karštose versmėse. Pietų Kalifornijoje yra viena smulkių musių rūšis, kuri dalį gyvenimo praleidžia naftos klanuose. Dabar gyvenančių vabzdžių žinoma daugiau kaip milijonas; dauguma jų sparnuoti.

Viena svarbiausių vabzdžių klestėjimo priežasčių - jų gebėjimas skraidyti; daugumai rūšių oro erdvė yra įprasta gyvenamosios vietos dalis. Skraidydami jie gali susirasti naujų teritorijų ar biocenozių ir įsikurti jose, išvengti plėšrūnų. Susirasti porą ar maisto jiems daug lengviau nei kitiems jiems artimiems neskraidantiems bestuburiams. Kai kurie vabzdžiai net grobį gaudo ore. Vabzdžių evoliucija buvo sėkminga daugiausiai dėl to, kad jie gebėjo skraidyti, nors jų svorio ir sparnų keliamosios galios santykis yra toks, kad teoriškai skristi negalėtų. O gali todėl, kad tikrųjų vabzdžių sparnų raumenys energiją realizuoja nepaprastu greičiu.

Dydis taip pat buvo svarbus vabzdžių evoliucijai. Kai jie atsirado daugiau kaip prieš 350 mln. metų, aplinka buvo įvairi, panaši į dabartinę. Vabzdžiai prisitaikė prie jos, užimdami daugelį laisvų ekologinių nišų. Tuo paaiškinama, kodėl vabzdžiai yra palyginti maži: jie gali gyventi ir daugintis ekologinėse nišose, nepalankiose dideliems gyvūnams. Kitas svarus vabzdžių gero prisitaikymo veiksnys yra jų kieta išorinė danga - griaučiai. Jie yra labai lengvi ir tvirti, bet trukdo augti, todėl vabzdžiai keletą kartų neriasi; tik išsinėręs vabzdys kurį laiką būna be kietos dangos. Kietas ir lankstus chitinas sudaro vabzdžių griaučių pagrindą. Vaškinis paviršius nepraleidžia vandens, o sausumoje gyvenantiems vabzdžiams labai svarbu neprarasti vandens. Griaučių medžiaga tokia plastiška, kad vabzdžiai gali būti labai įvairių pavidalų; įvairumą iš dalies lemia ir visokios ataugos: sparnai ir antsparniai, kojos, šereliai, žvyneliai ir t. t.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (98f78e437ba8303ef882b5e294703859.zip)Vabzdžių pasaulis3 Kb1
Neteisinga

 
Biologija Vabzdžių pasaulis
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt