www.spargalkes.lt

Žmogaus jutimo organai ir jų veiklos sutrikimai

Žmogaus jutimo organai - tai regos, uoslės, pusiausvyros, raumenų, odos, raumenų, skonio organai.

Didžioji dalis mūsų žinių  apie išorinį pasaulį yra susiję su rega. Regėdami skiriame aplinkos  daiktus, gyvų kūnų  judėjimą negyvų kūnų padėtį, grafinius ir šviesos signalus. Rega svarbi visų mūsų darbinei veiklai.

Akys yra kaukolės akiduobėse.  Akį nuo  dulkių  saugo blakstienos, antakiai, vokai. Ašarų liauka drėkina akies  obuolio paviršių,  šildo  akis, išplauna į akį patekusius svetimkūnius.Akies obuolį dengia stambi odena, kuri saugoja nuo mechaninių pažeidimų, svetimkūnių ir mikroorganizmų. Odena akies priekyje pereina į akies  rageną, kuri lengvai  praleidžia šviesos spindulius. Vidurinysis akies audinys - gyslainė - išraizgyta tankiu smulkių kraujagyslių tinklu, tiekiančiu akies obuoliui kraują su jame ištirpusiu deguonimi. Akies gyslainės priekinė dalis vadinama rainele.Jos spalva priklauso nuo figmentų kiekio  ir  jų išsidėstymo. Vyzdys - anga esanti rainelės viduje. Ji reguliuoja šviesos spindulių kiekį, kuris patenka į akies vidų. Už vyzdžio yra skaidrus  išgaubtas lęšiukas.  Visą  vidinę obuolio dalį užpildo stiklakūnis - skaidri, į drebučius panaši medžiaga.  Daiktų vaizdai  susidaro vidiniame akies obuolio dangale - tinklainėje. Joje yra regos receptoriai - stiebeliai ir kūgeliai. Stiebeliai prieblandos receptoriai.

Kūgeliai reaguoja tik į ryškią šviesą. Regos organų veikla dažnai gali sutrikti.  Dažniausi regos  organų sutrikimai yra trumparegystė ir toliaregystė. Toliaregiai ir  trumparegiai mato daiktus neryškiai. Trumparegiams neaiškus toli esančių daiktų vaizdas, o toliaregiams arti esančių daiktų ar objektų. Trumparegystė gali būti įgimta. Įgimtos trumparegystės priežastis gali būti pailgėjęs akies obuolys, o toliaregystės atveju akies obuolys yra sutrumpėjęs. Toliaregystės priežastis gali būti sumažėjusi lęšiuko galimybė keisti išgaubtumą. Klausa padeda žmonėms bendrauti dirbant ir ilsintis.

Žmogaus klausos organas yra ausis. Ji yra sudaryta iš trijų dalių: išorinės,vidurinės ir vidinės ausies. Išorinę ausį sudaro ausies kaušelis ir išorinės klausomosios angos. Ausies kaušelis garsinius oro virpesius nukreipia į išorinę klausomąją angą, kurios gale yra tamprus būgnelis. Jis skiria išorinę ausį nuo vidurinės ausies. Vidurinėje ausyje yra trimitas, kuris ertmę jungia su nosiarykle. Vidurinėje ausyje yra 3 poros nuosekliai vienas su kitu sujungtų klausomųjų kaulelių. Jie būgnelį jungia su elastinga plėvele, aptraukiančia vidinės ausies apvalųjį langelį.

Vidinė ausis yra ertmių ir išsiraizgiusių kanalų sistema - kaulinis labirintas. Jame glūdi plėvinis labirintas, pripildytas skysčio. Klausos funkciją šiame kanale atlieka tik spirale susisukusi sraigė, kurioje yra klausos receptoriai. Visa labirinto  dalis yra sudaryta iš pusratinių kanalų.

Klausa silpnėja arba jos netenkama sutrikus garso virpesių perdavimui į vidinę ausį, pažeidus vidinės ausies receptorius, taip pat sutrikus nervinių impulsų perdavimui didžiųjų pusrutulių žievės klausos zonai. Klausa gali pablogėti susikaupus išorinėje klausos angoje lipniai medžiagai - ausų sierai. Susikaupusi išorinėje klausos angoje, ausų siera sudaro kamštį. Susikaupusią sierą iš klausomosios angos turi išvalyti gydytojas - specialistas. Susirgus angina, skarlatina, gripu, šias ligas sukėlė mikroorganizmai  gali patekti iš nosiaryklės į vidurinę ausį ir sukelti uždegimą. Tadas klausos  kauleliai tampa nebejudrūs,sutrinka garso virpesių perdavimas vidinei ausiai. Klausa gali sutrikti nuo stiprių garsų. Labai klausai kenkia didelis triukšmas veikiantis ausį kiekvieną dieną.

Nuo stiprių garso bangų smūgių būgnelis visą laiką stipriai virpa. Dėl to, ilgainiui jis netenka elastingumo, ir žmogaus klausa susilpnėja.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (250a1235e2f4f2a905c005c84ac45440.zip)Žmogaus jutimo organai ir jų veiklos sutrikimai3 Kb1
Neteisinga

 
Biologija Žmogaus jutimo organai ir jų veiklos sutrikimai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt