www.spargalkes.lt

Baltymai ir transportas per membranas

Poliniai lipidai sudaro 20 - 80% membranų masės. Likę procentai - baltymai. Kam reikalingi membranų baltymai?  Ir jei membraniniai lipidai taip puikiai atskiria ląstelę nuo aplinkos, tai kaip jos gauna ir šalina įvairias medžiagas?

Membranų lipidai izoliuoja ląstelę nuo aplinkos. Visas kitas membranų funkcijas atlieka membraniniai baltymai. Jie gabena medžiagas bei perduoda signalus per membraną į ląstelių vidų ir laukan, katalizuoja reakcijas, sukabina kaimynines ląsteles į vieną visumą. Neretai ląstelės atpažįsta vieną kitą irgi pagal membraninių baltymų dalis.

Ląstelės membranos pagrindas yra bilipidinis sluoksnis, tačiau jis tėra ribojanti struktūra. Jis izoliuoja, nepraleidžia medžiagų. Pro membraną difunduoja tik kai kurios lipiduose tirpios medžiagos, vanduo ir vandenyje ištirpusios dujos - deguonis, anglies dioksidas, azotas. Tai paprasta difuzija arba osmosas - difuzija pro pusiau pralaidžią membraną. Visos kitos medžiagos pro lipidinę membraną praeina labai sunkiai.

Tačiau tiriant natūralias biomembranas paaiškėjo, kad kai kurios medžiagos pro membraną gali puikiausiai praeiti. Paprastai ląstelių viduje K+ jonų koncentracija būna didesnė, negu anapus membranos. O Na+ jonų koncentracija didesnė ląstelės išorėje, o ne viduje. Nervinio impulso metu  pro jonams nepralaidžią neurono plazminę membraną į vidų prasiveržia Na+ jonai, o iš vidaus į išorę -  K+ jonai. Toks perėjimas panašus į pačią paprasčiausią difuziją, tačiau pro membraną jonams pereiti padeda specialūs baltymai - nešikliai. Tokia difuzija vadinama  palengvinta difuzija.

Kiti membranų baltymai gabena per membraną į ląstelę medžiagas, kurių koncentracija viduje gerokai didesnė, negu išorėje. Tam reikia energijos. Toks medžiagų gabenimas vadinamas aktyviuoju transportu.

Visos ląstelės aktyviai siurbia iš savo citozolio lauk Na+ jonus, todėl ląstelių viduje jų būna žymiai mažiau, nei išorėje. Tuo tarpu iš aplinkos į ląstelės vidų siurbia K+ jonus. Tai aktyvus transportas, naudojantis ląstelės ATP energiją.  Aktyvus medžiagų transportas - viena svarbiausių membraninių baltymų funkcijų.

Vienu metu buvo manoma, kad ląstelės membrana yra trisluoksnė kaip sumuštinis - lipidinis sluoksnis iš abiejų pusių apsuptas baltyminiais sluoksniais. Palyginus nesenai paaiškėjo, kad membranos pagrindas yra lipidinis sluoksnis. Dabar membranos sandara aiškinama skystamozaikiu modeliu: membrana - tai ypatingas dvimatis lipidinis skystis, kuriame plaukioja baltymai.

Membrana primena skystų lipidų balą, kurioje plaukioja baltymai. Kai kuriose membranose baltymų yra itin daug - jie gali beveik visiškai paslėpti lipidinę membraną. Tokios yra vidinės mitochondrijų membranos, kurios turi labai daug specialių baltymų, būtinų ląstelės energetinėje apykaitoje. Tuo tarpu kitos membranos baltymų turi itin mažai.

Kaip sudarytas lipidinis biomembranos pagrindas mes jau žinome. O kaip biomembranoje įsitvirtina membraniniai baltymai suprasime išnagrinėję baltymų sandarą.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (288ddd123047ebbc1b22c5fa441dd89f.zip)Baltymai ir transportas per membranas13 Kb0
Neteisinga

 
Biologija Baltymai ir transportas per membranas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt