www.spargalkes.lt

Lyties lėmimas

Manoma, kad pirmiausia atsirado abilyčiai organizmai, kuriuose gaminosi ir vyriškos, ir moteriškos gametos. Tik kai kurių sistematinių grupių organizmai specializavosi pagal atliekamas dauginimosi funkcijas į dvi grupes. Viena grupė (vyriški individai) ėmė gaminti tik vyriškas gametas, kita (moteriški individai) – tik moteriškas. Kiekvienai šių grupių būdingų su dauginimusi tiesiogiai ir netiesiogiai susijusių požymių visuma vadinama lytimi.

Daugelio rūšių individai individualaus vystymosi pradžioje gali vystytis abiem kryptimis - gali tapti tiek vyriškos lyties individu, tiek moteriškos. Tačiau tam tikri veiksniai vystymąsi nukreipia vienos lyties kryptimi.

Modifikacinis lyties lėmimas labai retas. Išorinės aplinkybės lytį lemia tik nedaugelio rūšių organizmuose.  Pavyzdys yra jūrų kirmėlė bonelija. Bonelijų belytės lervutės laisvai plaukioja jūros vandenyje. Subrendusios lervutės nusėda ant dugno ir virsdamos suaugėlėmis tamsta patelėmis. O iš kur tada atsiranda bonelijų patinai?

Pasirodo, lervutės, nusėdusios ant suaugusių patelių, tampa patinėliais. Galbūt lervutės būsimieji patinėliai gali nusėsti tik ant patelių? O jei neranda patelių, tuomet paprasčiausiai žūsta? Buvo atliktas eksperimentas – į akvariumą su jūros vandeniu buvo įleista grupė atsitiktinai paimtų bonelijų lervučių. Po to į akvariumą įpylė sutrintos patelės ekstrakto. Ir visos lervutės virto patinėliais, nors akvariume suaugusių patelių nebuvo. Bonelijų lervutes tapti patinėliais priverčia medžiaga, kurią išskiria patelių oda.

Panašiai lemiama slipper limpet Crepidula lytis. Jų individai dažnai aptinkami krūvelėmis. Ir jų lytinių sistemų vystymąsi lemia kitų krūvelės individų lytys. Jei jaunas organizmas prisitvirtina prie patelės, virsta patinu, jei prie patino - virsta patele. Atskirti patinai arba patinai didelėje patinų kompanijoje keičia lytį ir virsta patelėmis. Patelė – galutinė lytis, ji virsti vyriška negali.

Kai kurių rūšių gekonų lytį lemia perėjimo temperatūra. Kai temperatūra ~ 25° C, išsirita patelės, kai ~ 32° C – patinėliai. O kai 28 - 29° C – maždaug pusė išsirita patinėliai, pusė - patelės.

Toks lyties lėmimas pasitaiko ir augaluose. Iš stambių stiebagumbių, turinčių daug maisto medžiagių, išauga moteriški japoninės arizemos individai, o iš smulkių – vyriški.

Ypatingas atvejis, primenantis modifikacijas, yra vadinamasis progaminis lyties lėmimas, kuomet lytį lemia dar neapvaisintų (tad kaltas ne būsimojo individo genotipas) kiaušinėlių dydis. Iš stambių, maisto medžiagėmis turtingų, kiaušinėlių vystosi patelės, iš smulkių – patinėliai. Yoksai vystymasis būdingas kai kurioms kirmėlėms, kai kuriems vabzdžiams.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (486b2c58fe6a553f04f255cafd02f407.zip)Lyties lėmimas7 Kb1
Neteisinga

 
Biologija Lyties lėmimas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt