www.spargalkes.lt

Nuo gimimo iki senatvės

Gimdos susitraukimai skatina posmegeninę liauką (hipofizę) išskirti daugiau hormono oksitocino, kuris dar sustiprina gimdos susitraukimus, stumiančius vaisių link gimdos kaklelio. Nėštumo metu gimdos raumeninės ląstelės padidėja ~ 40 kartų, tad gimda tampa itin raumeningu organu.

Vaismaišis trūksta sąrėmių metu arba jį turi prapjauti pribūvėjai. Paprastai prasidedančio gimdymo ženklas yra arba savaiminis vaisiaus vandenų išbėgimas, arba iš gimdos kaklelio išeinantis gleivių kamštis.

Paskutiniu metu vaisius gimdoje paprastai būna galva žemyn, veidu į priekį. Kūdikis tuomet gimsta galva pirmyn. Kai kūdikio padėtis gimdoje kitokia, gali būti sunkumų ir gali prireikti papildomos akušerių pagalbos.

Gimdos susitraukimų varomas kūdikis galva pirmyn išstumiamas lauk gimdymo kanalu. Kadangi kūdikio smegeninės kaulai dar nesuaugę, galvos skersmuo tuo momentu sumažėja ir lengviau pratelpa gimdymo kanalu.

Gimusį kūdikį su placenta ir toliau sieja bambagyslė. Bambagyslė perpjaunama, ir taip naujagimis visiškai atsiskiria nuo motinos organizmo.

Maždaug po pusvalandžio vėl prasideda sąrėmiai, kurių metu iš gimdos išstumiama placenta ir vaisiaus dangalai. Šie susitraukimai užspaudžia kraujagysles, kurio praplyšta atsiskiriant placentai. Šiuo metu paprastai prarandama ~ 0,5 l kraujo.

Po gimdymo apie mėnesį trunka atsistatymo laikotarpis, kai moters organzime nyksta nėštumo sukelti pokyčiai. Apie šeštą savaitę po gimdymo pirmykštį savo dydį atgauna gimda ir makštis. Jei moteris nežindo kūdikio, po 6 - 24 savaičių vėl prasideda menstruacijos.

Paprastai kūdikiai gimsta praėjus 266 dienoms po apvaisinimo . Jie gimsta gerokai anksčiau, nei patys  gali išgyventi pasaulyje. Bet jei nėštumas truktų ilgiau, tai kūdikio galva tiek padidėtų, kad kūdikis negalėtų gimti be chirurginės operacijos.

Kartais kūdikiai gimsta anksčiau, negu dauguma kūdikių. To priežastys gali būti genetiniai trūkumai, bet dažniausiai - prasta motinos sveikata. Sveikata gali suprastėti dėl nepakankamos mitybos (kai moteris gauna per mažai kalorijų ar baltymų), rūkymo ar alkoholinių gėrimų gėrimo. Per ankstyvą gimdymą gali sukelti ir persitempimas.

Daugiau kaip 240 dienų kūdikiai nėra laikomi neišnešiotais, jei jie sveria > 2,4 kg. Tačiau dabar kartais išgyvena ir 180 - 200 dienų nešioti kūdikiai. Neišnešioti kūdikiai paprastai išauga sveiki kaip ir normaliai gimę kūdikiai, tačiau jiems kartais prireikia iki 3 metų, kol jie visiškai prisiveja savo bendraamžius.
Neišnešioti kūdikiai silpnai verkia, prasta jų termoreguliacija, oda raukšlėta ir blausi, akys užmerktos, nagai trumpi. Jų raumenys dar nebaigę formuotis, todėl jie sunkiau juda, jų kvėpavimas gali būti apsunkintas.

Mėnesį per anksti gimęs kūdikis turi  > 70% tikimybę išgyventi.

Kai kūdikis gimdoje būna pernelyg ilgai, gydytojai sukelia gimdymą suleisdami sintetinio oksitocino, skatinančio sąrėmius. Arba tenka daryti Cezario pjūvį – kūdikį išimti per pilvo sienelės ir gimdos pjūvį.

Vėlyvi kūdikiai gali sverti 4 - 4,5 kg, tačiau jie neretai būna ne tokie sveiki, kaip laiku gimę kūdikiai. Manoma, kad to priežastis - motinos organizmo nesugebėjimas aprūpinti kūdikį pakankamu kiekiu maistmedžiagių.

Daugelis vaisiaus organų sistemų prieš gimimą būna jau paruoštos veikimui, bet neveikia, kol negimstama. Nors šuolis nuo visiško aprūpinimo ir labai palankių sąlygų įsčiose prie gyvenimo išoriniame pasaulyje labai staigus, naujagimiai prie to nesunkiai prisitaiko.  Labiausiai keičiasi kraujotakos ir kvėpavimo sistemų veikla.

Vaisiaus kraujotakos sistemoje yra dvi „aplankos“, kurių dėka kraujas aplenkia plaučius. Tai anga prieširdžių sienelėje ir latakas, jungiantis plaučių arteriją su aorta.  Gimimo metu abi šios „aplankos“ užsidaro. Kraujas iš kairiosios širdies pusės ima tekėti mažuoju kraujotakos ratu į imančius veikti plaučius.

Kartais anga tarpprieširdinėje pertvaroje ar latakas nevisiškai užsidaro. Tuomet maišosi veninis ir arterinis kraujas, ir kūdikio oda atrodo melsvoka. Tuomet reikia chirurginės operacijos šiai ydai pataisyti.

Jei kūdikis gimimo metu nepradeda kvėpuoti, jam padeda. Iš burnos ir nosies išvalo gleives ir panaudoja seną tradicinį būdą - pliaukšteli per užpakaliuką. Imdamas verkti kūdikis ima ir kvėpuoti.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (3878995edab2037812d2b864ccff5c58.zip)Nuo gimimo iki senatvės16 Kb1
Neteisinga

 
Biologija Nuo gimimo iki senatvės
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt