www.spargalkes.lt

Elementai

Iš ko sudarytas pasaulis? Pirmieji mus pasiekę atsakymai dar prieš 25 amžius atsirado Senovės Graikijoje. Iš pirmo žvilgsnio atsakymai atrodo be galo keisti. Turėtume sunaudoti nemažai popieriaus, kad išsiaiškintume senovės išminčių samprotavimų logiką-pavyzdžiui, Talio tvirtinimą, jog viskas sudaryta iš vandens, Anaksimeno aiškinimą, kad pasaulio statybinė medžiaga yra oras, arba Heraklito teiginį, jog viskas sudaryta iš ugnies.

Panašių aiškinimų absurdiškumas vertė vėlesniuosius graikų “išminties mylėtojus”(tokia žodžio “filosofas” reikšmė) padidinti pradų, arba, kaip buvo vadinama senovės pasaulyje, elementų skaičių. Empedoklis teigė, kad yra keturi elementai:žemė, vanduo, oras ir ugnis. Galutinai (ilgam laikui)šį mokymą pataisė Aristotelis.

Anot Aristotelio, visi kūnai sudaryti iš tos pačios medžiagos, tačiau ši gali įgyti įvairias kokybes. Tokių nemedžiaginių elementų-kokybių yra keturios: šaltis, šiluma, drėgnumas ir sausumas. Jungiantys savyje dvi kokybes ir medžiagą, Aristotelio elementai-kokybės atitinka Empedoklio nurodytus elementus. Pavyzdžiui, sausa ir šalta yra žemė, sausa ir karšta - ugnis, drėgnas ir šaltas - vanduo, pagaliau drėgnas ir karštas - oras.

Beje, neįstengdami atsakyti į daugelį klausimų, senovės filosofai prie keturių elementų-kokybių pridėjo “dieviškąją kvintesensiją”. Tai kažkas panašaus į dievą virėją, kuris iš įvairių elementų-kokybių verda vientisą patiekalą. Pasitelkus dievą, nesunku, be abejo, paaiškinti bet kokį kebelį. Beje, labai ilgai- beveik iki XVIII a. - retas kuris išdryso stebėtis ir klausti. Arestotelio mokslą pripažino bažnyčia, abėjonės jo teisingumu buvo laikomos erezija. Ir vis tik abejonės kilo. Jas sukėlė alchemija. Tolimoje praeityje, kurios paslaptis atskleidžiame skaitydami senus rankrasčius, žmogus žinojo, jog vieni aplinkos kūnai gali virsti kitais. Degimas, metalų gavimas iš rūdų, metalų sulydymas- visi šie reiškiniai buvo gerai žinomi.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (b1b3c19b19dc7543baa4c663bcac1c06.zip)Elementai6 Kb2
Neteisinga

 
Chemija Elementai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt