www.spargalkes.lt

Silikatai

Silikatai - (lot.silex – titnagas), cheminių elementų ir silicio dioksido [SiO2] junginiai, kuriuose silicis turi didžiausią oksidacijos laipsnį. Šarminių metalų silikatai lengvai lydosi, gerai tirpsta vandenyje,sudarydami silikatinius klijus; dvivalenčių ir trivalenčių metalų silikatai lydosi sunkiai (pvz.,kalcio silikato [Ca2SiO4] lydymosi temperatūra 2130°C, stroncio silikato [Sr2SiO4] 2325°C), atsparūs cheminiams reagentams. Tankis 2000-4000 kg/m3. Silikatai gaunami, kepinant silicio oksido ir kitų metalų oksidų mišinį.

Gamtiniai silikatai – labiausiai gamtoje paplitusių mineralų klasė. Silikatams priklauso apie  visų mineralų, jie sudaro daugiau nei 75% žemės plutos masės. Šiuolaikinė silikatų klasifikacija remiasi deguonies ir silicio junginių sandara. Pagrindinis silikatų kristalinės gardelės elementas (radikalas) yra [SiO2]4- anijonas, kurio forma – tetraedras (jo briaunos ilgis apytiksliai lygus 0.27nm). Tetraedro centre yra silicio atomas, o viršūnėse – 4 deguonies atomai. [SiO4]4- anijono sandara panaši kaip sieros, fosforo ir kitų rūgščių anijonų; skiriasi tuo, kad jo deguonies atomas gali prisijungti 2 arba daugiau tetraedrų ir sudaryti sudėtingus junginius.

Silikatų randama magninėse, metamorfinėse, metasomatinėse uolienose, pegmatiniuose, rečiau hidroterminėse gyslose. Jie yra pagrindiniai uolienas sudarantys mineralai (svarbiausieji – feldšpatai, piroksenai, amfibolai, žėručiai). Silicio deginys, SiO2, ir neorganiniai silikatai sudaro didžiausią žemės žievės dalį (apie 60%). Uolų padermės iš esmės yra silikatai. Pradedant nuo pačių giluminių ortosilikatų ir kylant aukštyn prie bazaltų ir piroksenų metasilikatų, pačiame paviršiuje prieinama prie daugiau silicio deginių turinčių granitinį uolų ir šimtaprocentinio silicio deginio kvarco. Kai kurie silikatai yra ličio, berilio, cezio, cirkonio, hafnio,retųjų žemių elementų, nikelio rūdos. Dalis silikatų yra brangakmeniai (smaragdas, akvamarinas, topazas). Feldšpatai, molio mineralai, kainitas, silimanitas yra technine žaliava. daugelis silikatų (žėručiai, asbestas, talkas) naudojami įvairiose pramonės šakose. Kai kurie silikatai pvz., aliumosilikatai, ceolitai vartojami kaip adsorbentai, jonitai, katalizatorių nešikliai, rišamosios medžiagos (silikatbetonis), silikagelio žaliava.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (bac007512f89e2eeee1f99379f84c1f0.zip)Silikatai22 Kb4
Neteisinga

 
Chemija Silikatai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt