www.spargalkes.lt

Stambiamolekuliniai junginiai

[Stambiamolekuliniai junginiai]: Vykstant polimerizacijos reakcijoms, susidaro tambiamolekuliniai junginiai, vadinami polimerais. Medžiagos, iš kurių gaunami polimerai, vadinamos monomerais, o polimerų molekulės - makromolekulėmis. Raidė n rodo, kiek monomero molekulių susijungė vykstant polimerizacijai; ji vadinama polimerizacijos laipsniu, o daug kartų besikartojančios makromolekulėje atomų grupės - struktūrinėmis grandimis. Polimerizacijos laipsnis yra nepastovus dydis. Polimerizuojant nesočiuosius junginius, turinčius pakaitų, gautame polimere pastarieji gali būti išsidėstę chaotiškai. Susidarys stereonereguliarios struktūros polimeras. Polimerš kokybė labai pagerėja, jei susidaręs polimeras turi stereoreguliarią struktūrą. Etilenas polimerizuojamas kambario temperatūroje ir esnat atmosferos slėgiui, naudojant katalizatorių - trietilaliuminį ir titano tetrachloridą. Polietilenas daug lengvesnis už vandenį. Elastingas, plonas sluoksnis bespalvis, skaidrus, liečiant jis atrodo riebus. Mikštėja ir lengvai keičia forma kaitinamas. Atšaldytas sukietėja ir išlaiko įgautą formą. Kūnų savybė keisti formą juos įkaitinus ir išlaikyti ją atšaldžius vadinama termoplastiškumu.

Polipropilenas ir polietilenas pasižymi sočiųjų angliavandenilių savybėmis. Įprastinėmis sąlygomis nereguoja nei su sieros rūgštimi, nei su šarmais. Koncentruota azoto rūgštis ardo polietileną. Abu polimerai nereguoja su bromo vandeniu ir kalio permanganato tirpalu. Jie ura geri elektros izoliatoriai, gerai praleidžia ultravioletinius spindulius. Teflonas chemiškai atsparesnis už visus metalus, nedega ir yra puikus dielektrikas. Polikondensacijos reakcijos požymis - šalutinis produktas. Kai temperatūra ir slėgis aukštesni, šakotos polimero molekulės sąveikauja tarpusavyje ir susidaro erdvinės struktūros polimeras. Polimerai, kurie, skirtingai nuo termoplastinių polimerų, aukštoje temperatūroje neminkštėja ir nesilydo, vadinami termoreaktyviaisiais. Iš fenolio formaldehidinio polimero (dervos), pridėjus įvairių užpilų (medžio milyų, medvilninio audinio, stiklo pluošto, dažų), gaunami fenolio formaldehidiniai plastikai, kurie sutrumpintai vadinami fenoplastais.

[Svarbiausi fenoplastai]: Tekstolitas: medvilninis audinys, įmirkytas fenolio formaldehidinėje dervoje ir supresuotas aukštesnėjė temperatūroje. Atsparus apkrovoms. Lengvai mechaniškai apdirbamas. Gaminami guoliai ir mašinų dantračiai, skirti didelėms apkrovoms. Pluoštinys: medvilnės nuošukos, audinių atliekos, įmirkytos fenolio formaldehidinėjė dervoje. Atsparus susidėvėjimui. Gaminami automobilių ir motociklų stabdžių trinkelių antdėklai.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (eabb880e7ddb987668dd7955c5651c33.zip)Stambiamolekuliniai junginiai4 Kb4
Neteisinga

 
Chemija Stambiamolekuliniai junginiai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt