www.spargalkes.lt

Stibis

Bendroji charakteristika

Stibis (lot. stibium), simbolis Sb - tai pusmetalis randamas keturiose alotropinėse formose iš kurių dažniausiai pasitaiko sidabriniai melsvai balta, kieta, trapi, blizganti kristalinė forma.. Atominis skaičius 51, atominė masė 121,75. Stibis priklauso periodinės cheminių elementų lentelės V a grupei. Išorinių elektronų konfigūracija 5s2p3. Stibis gali būti trivalentis arba penkiavalentis. Oksidacijos laipsnis junginiuose -3, +3, +5. Gamtinis stibis susideda iš dviejų stabilių izotopų 121Sb(57,25%) ir 123Sb(42,75%), kurie sudaro 5*10-5 % Žemės plutos masės. Stibis - grynuolių klasės mineralas. Kristalai trigoninės singonijos, pseudokubiniai, romboedriniai, plokštelių formos. Dažniausiai sudaro masyvius grūdėtus agregatus. Blizgesys metalinis. Kietumas 3-3,5. Stibio lydymosi temperatūra 6300C, virimo temperatūra apie 17500C. Chemiškai nelabai aktyvus. Blogai praleidžia šilumą ir elektrą. Stibis turi ir metalų savybių ir nemetalų savybių.

Stibis buvo žinomas jau senovėje ( 3000 m. pr. m. e. stibį naudojo senovės babiloniečiai). Stibį tikriausiai atrado vokiečių alchemikas Bazilis Valentenas apie 1450 metus. Iki 17 amžiaus jis jau buvo gerai ištirtas, bet dar dažnai buvo maišomas su kitais elementais tokiais kaip bismutas, alavas ir net švinas. Stibį pirmą kartą išsamiai aprašė Nikolas Lemerijinas 1707 metais. 1789 m. A. Lavuazjė (Prancūzija) stibį įtraukė į cheminių elementų sąrašą ir pavadino antimoniu.

Savybės

Stibis kaitinamas aukštesnėje negu lydymosi temperatūroje jungiasi su deguonimi ir sudaro stibio trioksidą (Sb2O3). Aktyviai reaguoja su halogenais. Lydomas su  siera, selenu, telūru, sudaro chalkogenidus (Sb2X3, didžiausią praktinę reikšmę turi stibio sulfidai Sb2S3). Stibis jungdamasis su metalais sudaro antimonidus (pavyzdžiui, magnio stibidą.

Mg3Sb2). Stibis lėtai tirpsta koncentruotose druskos ir sieros rūgštyse ( susidaro chloridai ir sulfatai ). Reaguoja su koncentruota azoto rūgštimi  (susidaro Sb2O5). Skystas stibis turi ypatingą savybę šaldamas plėstis (vanduo irgi vienas iš nedaugelio skysčių turinčių tokią savybę). Todėl jis taip pat turi savybę užpildyti visus net ir aštriausius plyšius.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (f1969a87408bfad1910e14de3a4d6b53.zip)Stibis599 Kb0
Neteisinga

 
Chemija Stibis
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt