www.spargalkes.lt

Šriftas

Vienas iš svarbiausių grafinio dizaino elementų yra šriftas. Skaitydami mes sutelkiame dėmesį į teksto prasmę. Dėl to šriftas dažnai lieka nepastebėtas, nors yra pakankamai aktyvus teksto dalyvis ir gali skelti emocijų, kaip ir tksto turinys. Tinkamai prinktas šriftas padeda geriau suvokti teksto turinį, o blogai pasirinktas gali atstumti skaitytoją, pastarajam net nesuvokiant, kodėl jis toliau nebenori skaityti. Dvidešimt šeši juodi ženklai, su kuriais susiduriame kasdien, paklūsta tiems patems kompoziciniams principams kaip ir bet kuri dizaino sritis. Tai proporcijų, tonų, faktūros, kontrastų dalykai. Tačiau šriftų dizainas psižymi ir specifiniais bruožais. Norėdami svokti šrifto grožį ir įvairovę, nesutelkime dėmesio į žodžių reikšmes, o pažvelkime į juos kaip į apstrakčius ženklus. Tai nesunku padaryti „skaitant“ arabų ar kinų raštą – formų išraiškingumas akivaizdus.

Šriftai, kurių yra labai įvairių ir labai daug, nebuvo visi iš karto sukurti. Jie buvo kuriami ir tobulinami bei tebetobulinami ir šiandien. Kiekvienas reiškinys turi savo priežastį. Ne iš piršto išlaužti ir įvairūs šriftų elementai. Kaip ir visur, čia didelę įtaką turėjo darbo priemonės, įrankiai. Nuo egiptiečių ieroglifų ir babiloniečų dantyraščio, kurie būdavo dažniausiai iškalami akmenyje arba išspaudžiami molio lentelėse, palaipsniui, vystantis kultūrai, besikeičiant ir tobulėjant darbo įrankiams, o kartu  ir rašymo įrankiams, buvo prieita iki dabartinių rašmenų.

Viduramžiais, dar nemokant knygų spausdinti, didžiuliai veikalai buvo perrašomi ranka, naudojant žąsų plunksnas. Perrašinėtojai sukūrė savotiško stiliaus rašto ženklus, kuriems būdingi stipresni ir silpnesni plunksnos paspaudimai. Iš tų laikų kilo ir toliau išsivystė įvairūs kaligrafiniai šriftai ir gotiniai šriftai. Pastarieji dabar beveik nenaudojami, bet jų savybės perėjo į grupę šriftų, rašomų vadinamosiomis „rondo“ ir plakatinėmis plunksnomis. Išradus spaudą, atsivėrė platesnės galimybės šriftams vystytis. Tai įgalino vieną kkartą kruopščiai apdorotą raidę pakartoti milijardus kartų spaustuviniu būdu. Raidžių formos, jų  elementai nebuvo varžomi įrankio — kalto arba plunksnos —galimybių.
Mes pagrindinai kalbėsime apie rašytinį, pieštą šriftą, ir čia plačiau susipažinsime su šio šrifto raidžių formomis, jų išdėstymu, su tuo, kas daugiau ar mažiau bendra visiems šriftams arba daugeliui iš jų.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (96fafac2c03480f1d230090bf023b968.zip)Šriftas11 Kb0
Neteisinga

 
Dailė Šriftas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt