www.spargalkes.lt

Renesanso menai

Renesansas, 14-to - 16-to amžių literatūrinis ir kultūrinis judėjimas. Jis užsimezgė Italijoje, o vėliau išsiplėtė į Vokietiją, prancūziją, Angliją ir kitas Europos šalis. Veikėjai studijavo dižiasias Graikos ir Romos civilizacijas ir priėjo išvados, kad jų pačių kultūriniai pasiekimai konkuruoja su senesnių kultūrų pasiekimais. Jų mastymo kryptį taip pat paveikė humanizmo konsepcijos, kurios išryškina individualybės reikšmę. Renesanso humanistai tikėjo, kad įmanoma patobulinti visuomenę auklėjant juos klasikiniais metodais. Šių mokymų pagrindas buvo senovinių tekstų analizavimas ir pridėta naujų mokomų dalykų, tokių kaip poezija, istorija, retorika ir moralinė filosofija.

Viduramžiais buvo kilęs gyvas susidomėjimas klasikine literatūra, ypač lotynų ir lotyniškų raštų vertimai į graikų kalbą. Tačiau tada tokį susidomėjimą rodė tik išprusę teologai, filosofai ir rašytojai. Visiška priešingybe tapo renesansas, kai įvairių socialinių luomų žmonės – nuo karalių ir kilmingųjų iki prekybininkų ir kareivių – studijavo klasikinę literatūrą ir meną. Nelyginant su raštingais viduramžių mąstytojais šie žmonės mokėsi savo malonumui ir gretai išplėtojo ankstyvasias idėjas iki šiuolaikiškesnių darbų. Viduramžių literatūra tarnavo tik konkrečiam tikslui ar interesams, tuo tarpų renesanso kūriniai patys buvo kaip grožio ir tyrinėjimo objektas.

Renesanse ryškiais tapo unikalūs asmenybės talentai ir potencialas. Asmeninio pripažinimo suvokimas tapo daug labiau išvystytas nei viduramžiais. Renesanso kūrėjai vertindami pagarsėjimą ir pasaulinę šlovę pradėjo pasirašinėti savo darbus. Renesanse didelis dėmesys buvo skiriamas asmeniško potencialo ir išsilavinimo ugdimui. Ugdimo tikslas buvo bendras individualių talentų lavinimas visose intelektualiniose ir mokslo srityse nuo studijų iki mokslo, nuo sonetų rašymo iki sporto ir karo meno. Buvo tikima, kad idealus asmuo puikiai mokėtų daugiau nei vieną specifišką discipliną, pvz. kunigas ar karys.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (91595ed4becbbf268b206db2fdbd465a.zip)Renesanso menai912 Kb0
Neteisinga

 
Dailė Renesanso menai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt