www.spargalkes.lt

Šv. kryžiaus atradimo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas

Kalvarijos - tai atminimas Jėzaus Kristaus kančių kelio, kurį jis nuėjo po paskutinės vakarienės iki nukryžiavimo. Europoje jos pradetos statyti 15a. 1661 m. iš Vilniaus pagaliau buvo išvyti paskutiniai rusų caro Aleksejaus Michailovičiaus kareiviai. 6 metus buvo niokojama sostinė. Kazokai apiplėšė bažnyčias ir vienuolynus, buvo nuimti varpai, nudraskyti vario stogai, sudeginti pastatai. Kaip padėka Dievui už krašto išvadavimą buvo nutarta pastatyti Kryžiaus kelio stotis. Vienuoliams Dominikonams buvo paskirta 7 valakų (apie 140 hektarų ) žemės. Mišku apaugusiame, stačiais šlaitais išraižytame Neries slėnyje pradedama statyti pirmoji bažnyčia, vienuolynas ir Kryžiaus kelio koplyčios. Statybos baigtos buvo 1669 m.

XVIII a. viduryje Viešpaties kančių kelias atnaujinamas, tikslinamas planas, mūrijimos naujos koplyčios. Pastatomos 35 stotys, iš jų 19 mūrinių, taip pat 7 mediniai ir 1 mūriniai vartai, tiltas per Baltupio upelį, prie koplyčių buvo atvežta pašventintos Jeruzalės žemės. XIX a. Šv. Kryžiaus Kelias rūpestingai prižiūrimas. 1883 m. dailininkas Juozapas Balzukevičius nutapė naujus koplyčių paveikslus. Vilniaus Verkių Kalvarijos tapo visos Lietuvos, ypač Vilniaus krašto maldininkų lankymosi vieta. Per Sekmines čia susirinkdavo keliolika tūkstančių žmonių. 1941 m. bolševikai uždraudė lankyti Kryžiaus kelią. 1962 m. beveik visos koplyšios buvo sunaikintos, išliko tik 4 prie Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčios. Bet užmirštos jos niekada nebuvo. Kiekvieną pavasarį Koplyčių vietos buvo pažymimos iš gėlių, žalumynų ir akmenėlių sudėtais kryžiais.

Šiuo metu Kryžiaus kelio stotys atstatomos pagal architektės Brigitos Radavičiūtės projektą. Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčią ir koplyčias numatoma paskelbti respublikinės reikšmės architektūriniu paminklu, vietovė įtraukta į Verkių istorijos ir kultūros draustinį.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (e13e8594c9200b2b5eabe0405adee4c4.zip)Šv. kryžiaus atradimo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas5 Kb0
Neteisinga

 
Dailė Šv. kryžiaus atradimo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt