www.spargalkes.lt

Žmogus kaip vertybė Ėricho Fromo filosofijoje

Ė. Fromas gimė 1900 m. Frankfurte prie Maino vyro pirklio šeimoje. Vaikystės metai prabėgo religingoje aplinkoje, šeimoje dažnai buvo skaitomas Senasis Testamentas. Ė. Fromą ypač žavėjo biblinių pranašų knygose aprašyta pasaulinės taikos ir harmonijos vizija . 1926 m. Ė. Fromas nutraukė ryšius su judaizmu , nes buvo nusistatęs prieš bet kokį išankstinį žmonijos susiskirstymą , netgi religiniu pagrindu .

Baigęs mokslus Heidelbergo ir Miuncheno universitetuose ir turėdamas kišenėje psichologo diplomą , jis pradėjo psichoanalitiko praktiką , nors dalį laiko skyrė ir teorinėms studijoms . Frankfurto Socialinių tyrimų institute Ė. Fromas intensyviai studijavo ir pradėjo kritiškai vertinti Z.Froido psichoanalitinės teorijos teiginius.

Pirmoji stambi Ė. Fromo studija " Kristaus dogma " , kai 1933 m. Vokietijoje valdžią užgrobė nacistai , jis išvyko į Šveicariją , o po metų persikėlė gyventi į JAV . Čia Ė. Fromas dėstė daugelyje universitetų bei koledžų , bendradarbiavo su žymiais neofroidizmo atstovais K. Morni ir H.S. Salivenu . 1941 m. išėjo garsioji jo knyga " Bėgimas nuo laisvės ", kuri pelnė jam tarptautinį pripažinimą . Nuo 1951 metų beveik dešimtmetį Ė.Fromas dirbo Meksikos Nacionaliniame universitete, nors dažnai skaitydavo paskaitas ir įvairiuose Amerikos universitetuose. Norėdamas atsidėti vien kūrybai 1974 m. Ė. Fromas sugrįžo su jo knyga apie Z. Froidą.

Pasaulinę šlovę Ė.Fromui  taip  pat pelnė knygos "Žmogus sau", "Sveikoji visuomenė", " Psichoanalizė ir dzenbudizmas" ir kt. Ė. Fromas mirė 1980 m. kovo 18 d. , kai 80 - mečio  buvo belikusios tik kelios dienos. Jis buvo visais atžvilgiais neįprasta figūra šiuolaikinių Vakarų filosofų tarpe . Ė. Fromas  aktyviai dalyvavo  pasauliniame taikos judėjime. Jis neapkentė  fašizmo . Ė.Fromas, būdamas vienas žymiausių humanistinės psichoanalizės atstovų JAV, tikėjo  žmogaus proto galiomis ir sugebėjimu rasti išeitį .

Daug bendrų bruožų jį sieja su A. Šveiceriu  , B. Raselu ir kitais mūsų amžiaus filosofais humanistais, tikėjusiais žmogaus kūrybinėmis galiomis ir kultūros ateitimi . Pagrindinė Ė. Fromo  socialinės filosofijos temos - visuomenės ir individo santykiai, žmogaus vertingumas.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (a060abca6b54fea87357dee163eada53.zip)Žmogus kaip vertybė Ėricho Fromo filosofijoje26 Kb0
Neteisinga

 
Filosofija Žmogus kaip vertybė Ėricho Fromo filosofijoje
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt