www.spargalkes.lt

Amazonija

Amazonija yra didžiausia pasaulyje pusiaujo žemuma. Ji plyti Amazonės upės baseine tarp Gvianos plokščiakalnio šiaurėje ir Brazilijos plokščiakalnio pietuose. Vakaruose remiasi į rytinius Andų kalnų šlaitus ir tęsiasi per visą žemyną iki Atlanto vandenyno. Amazonės žemumos paviršius plokščsias, retai pakyla aukščiau kaip 150 metrų virš jūros lygio. O tai tik 50 metrų aukščiau už vidutinį Lietuvos paviršiaus aukštį. Seniau Amazonijos teritorijoje tyvuliavo jūra.

Joje kaupiasi jūrinės nuosėdos, žemyninės nuogulos. Per ilgą laiką čia susidarė kelių tūkstančių metrų nuosėdinių uolienų  sluoksnis. Amazonė plyti pusiaujo ir subekvatorinėje klimato juostoje. Čia visus metus oro temperatūra aukšta. Labai drėgna. Vasaros ir žiemos temperatūros mažai skiriasi. Kiek labiau išryškėja sausasis ir drėgnasis laikotarpis.

Dėl didelio kritulių kiekio Amazonėje pietų Amerika vadinama drėgniausiu žemynu. Kritulių gausa į šią teritoriją neša iš Atlanto vandenyno pučiantys šiaurės rytų ir pietryčių pasatai. Jų kelyje nėra kliūčių, todėl drėgni orai giliai prasiskverbia į žemyną, pasiekia Andus.

Gausus krituliai ir lėkštas Amazonijos paviršius buvo gera prielaida susidaryti tankiam upių tinklui, dideliems pelkėtiems plotams. Milžniškoje Amazonijos teritorijoje auga drėgnieji pusiaujo miškai.

Iš Andu kalnu ištekančios Maranjono ir Ukajalio upės susijungusios sudaro Amazonę, kuri kelis tūkstančius kilometrų savo vandenis plogdo žemuma ir ties Balemo miestu pasiekia Atlanto vandenyną. Ilgame kelyje į Amazonę įteka daugiau kaip 500 intaku. Per 200 iš ju  ilgesni už mūsų Nemuną.

Amazonės baseinas didžiausias. Jame gali ištekti daugiau kaip pusė Europos žemyno. Amazonė ir jos intakai  plugdo trečdalį pasaulio upių vandens.

Amazonė vandeninga visus metus. Jos intakai suplugdo vandenį iš šiaurės ir pietų psurutulių. Pietų pusrutulyje drėgnasis laikotarpis nuo spalio iki balandžio. Brazilijos plokščiakalnyje tuomet iškrenta daug  kritulių. Upės patvinksta ir plugdo vandenį į Amazonę.

Šiaurės pusrutulyje drėgnasis laikotarpis trunka nuo kovo iki spalio. Tada gausiai lyja Gvianos plokščiakalnyje, rytiniuose Andų šlaituose. Apsčiai maitinami kairieji intakai. Į Amazone atplugdo daug vandens. Per potvynius vandens lygis pakyla 10 - 15 metrų, upė smarkiai išsilieja - kai kuriuose vietose net po 100 km abipus, apsmemia milžiniškus miškų plotus. Todėl čiabuviai užtvindomuose plotuose trobeles statosi ant aukštų polių.

Aukštupyje Amazonė yra maždaug 2 km pločio. Kelyje į rytus intakai nuolat ją papildo: upė platėja, darosi vandeningesnė.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (6581d07aa7c944f94d5bd8ca777bfeed.zip)Amazonija3 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Amazonija
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt