www.spargalkes.lt

Azija

Azija - didžiausias žemynas. Azijos plotas sudaro beveik 1/3 visos sausumos. Ji keturis kartus didesnė už Europą. Gyvena virš 3 mlrd. gyventojų. Dėl didelio ploto, gamtos ir gyventojų įvairovės, skiriami 6 Azijos regionai. Vakaruose ir pietvakariuose Azija susisiekia su Europa ir Afrika. Šiaurės rytuose ji prieina prie Šiaurės Amerikos krantų. Azija artimai siejasi su kitais žemynais arba yra netoli jų. Iš įvairių pusių Azijos krantus skalauja keturių vandenynų vandenys. Šiaurėje žemyno krantus skalauja Arkties vandenynas, rytuose - Ramusis, o pietuose - Indijos vandenynas. Iš vakarų į rytus driekiasi kalnynai: Kunlūno, Kaukazo, Elbruso, Hindukušo, Karakorumo, Himalajų, Pamyro, Tian Šanio, Altajaus. Azija turtinga naudingomis iškasenomis. 44 mln. km² jos plote lengvai tilptų 4 Europos. Kartu su Europa sudaro bendrą sausumos masyvą - Euraziją. Abu žemynai jungiasi plačiu, beveik 3000 km ruožu. Vakaruose plytinti Europa yra tartum milžiniško žemyno pusiasalis. Su Afrika Aziją jungia Sueco sąsmauka. Nuo Šiaurės Amerikos skiria Beringo sąsiauris, o nuo Australijos - salų virtinė. Azijos krantai smarkiai raižyti: yra giliai į vandenyną įsiterpiančių pusiasalių, didelių salų, ištisų jų virtinių.

Azija - kontrastų žemynas. Jame yra didelius plotus užimančių ir tūkstančius kilometrų besitęsiančius kalnų grandinių, negyvenamų dykumų ir beribių miškų plotų, derlingų lygumų bei slėnių, ryškių temperatūros skirtumų, tankiai ir retai gyvenamų vietų. Daugiausia gyventojų turinčiame žemyne gyvena įvairių tautų ir rligijų žmonės.

Dėl didelės gamtos ir gyventojų įvairovės skiriami šie regionai: Šiaurės Azija , Pietvakarių Azija, Pietų Azija, Rytų Azija ir Pietryčių Azija. Jų ribos sutartinės, vedamos kalnais, upėmis, jūrų ir vandenynų pakrantėmis, valstybių ribomis.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (791131c0f5e283b6f0467032dbf4da17.zip)Azija40 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Azija
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt