www.spargalkes.lt

Graikija

Graikijos menas, maždaug 3000 pr. Kr. Egėjo jūros pakrantėje ėmė kurtis savita kultūra, vadinama Kretos - Mikėnų vardu - ankstyvasis antikos etapas. Ji gyvavo iki XII a. pr. Kr., kol ją išstūmė iš šiaurės atėję graikai. Šios kultūros žymiausi architektūros paminklai Troja ir Knoso rūmai. Rūmų sienos puoštos daugybe freskų. Kretiečiai buvo puikūs keramikai. Jie išrado žiedžiamąjį ratą ir glazūras. Kūrė molines vazas, dekoruodami jūrų motyvais. Antikinis menas pradėjo formuotis VII a. pr. Kr. ir gyvavo iki V a.

Išskiriamos 3 epochos: archainė (VII - VI a. pr. Kr.),klasikinė (V - IV a. pr. Kr.), helenistinė (III - I a. pr. Kr.). Graikų kultūra paplito toli už jos ribų. Archajinės epochos meno kūrinių išliko labai mažai. Didžiausias jų meno laimėjimas- šventyklos. Klasikinės epochos architektūros paminklas- Akropolis. Svarbiausias ir didžiausias Akropolio statinys Partenonas, skirtas deivei Atėnei. Klasikinėje epochoje buvo sukurta daug skulptūrų. Joms būdingas plastinis tikrovės suvokimas. Skulptūros buvo kalamos iš akmens, skobiamos iš medžio, lipdomos iš molio, liejamos iš bronzos. Helenizmo laikotarpiu prasidėjo intensyvūs Rytų ir Vakarų kultūrų mainai. Sukurti milžiniški architektūros ansambliai, klestėjo vaizduojamosios dailės stilių įvairovė, iškilo juodafigūrė ir raudonfigūrė keramika.

Graikijos istorija, iki šiandien išlikę šventyklų ir kitų pastatų griuvėsiai atspindi ilgą ir sudėtingą šalies istoriją. Graikų protėviai - achajų, doriočių, jeniečių, pelasgų gentys. Seniausia gyvenvietė - Nea Nikomidia Š. Graikijoje(apie 6200 pr. Kr.). ten gyveno Mino kultūros žmonės. Apie 1600 pr. Kr. suklestėjo Mikėnų civilizacija. Apie 1200 pr. Kr. Mikėnai buvo sugriauti. Tolesni keturi šimtmečiai buvo karų, antpuolių ir genčių kilnojimosi metas (“tamsieji amžiai”). Po 800 pr. Kr. palengva ėmė plisti gr.civilizacija.146pr.Kr. Graikija tapo Romos imperijos dalimi. Romėnai užėmė Graikiją, sugriovė turtingą Korinto miestą, pasiglemžė gausybę meno kurinių.Skilus Romos imperijai Graikija tapo Bizantijos dalimi (395 - 1453). 1453 - 1829 buvo turkų priespaudoje. 1821 - 1829 vyko išsivaduojamasis karas. 1830 paskelbta konstitucinė monarchija.

Švietimas buvo prieinamas laisviesiems ir atleistiniams(daug mokytojų, retorių ir filosofų buvo kilę iš vergų). Buvo sukurta mokymo teorija, iškelta harmoningai išsivysčiusio žmogaus idėja. Švietimo sistema sudarė romėnų ir vėlesnio Europos bei arabų švietimo pagrindą. VI a. pr. m. erą, graikams praradus nepriklausomybę , vietoj fizinio ir karinio lavinimo pradėjo įsigalėti humanitarinis švietimas, didelę reikšmę įgijo bibliotekos( Aleksandrijos, Pergamo, Rodo, Oronto, Atiochijos).

Mitai. Matriarchato laikotarpio graikų mitams būdinga chtonizmas (tikėjimas, kad žemė pagimdžiusi įvairias stichiškos, nenatūralios gyvulių, iš dalies žmonių formos pabaisas. Pirmykštės bendruomenės mitiniuose vaizdiniuose yra totemizmo, fetišizmo, animizmo, liekanų(dievas Dzeusas įsivaizduotas kaip erelis, žaibas; deivė Atėnė-kaip pelėda, yvatė). Iki vadinamo Olimpo mitologijos atsiradimo buvo daug vietinių mitinių personažų. Patriarchato laikotarpiu, formuojantis Olimpo mitologijai, šių personažų vardai arba jų garbinimo vietos tapdavo tik naujais vieno ar kito dievo epitetais (Efeso Artemidė, Delfų Apolonas).

Filosofija gyvavo nuo VI a. pr. mūsų erą iki VI mūsų eros a. Atsirado formuojantis Graikijoje verg.valstybei. viena svarbiausių atsiradimo priežasčių - konfliktas tarp mokslinių žinių ir religijos. Jai darė įtaką Rytų kraštų senesnės civilizacijos. Laikotarpis iki filosofijos atsiradimo vadinamas 7 išminčių laikotarpiu. Tie išminčiai buvo poetai, valstybiniai veikėjai, paskutinysis iš jų -Talis (apie 625 - 547) laikomas pirmuoju gr.filosofu. Pirmosios filosofijos mokyklos atsirado Jonijoje.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (9161021edcef61c6e2ba7257c3282424.zip)Graikija16 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Graikija
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt