www.spargalkes.lt

Šiaurės Europa

Šiaurėje Europos krantus skalauja Arkties vandenynas, vakaruose - Atlantas, pietryčiuose - Juodoji ir Kaspijos jūros, pietuose - Viduržemio jūra. Rytuose Europa ribojasi su Uralo kalnynu.

Pagal kai kurių mokslininkų skaičiavimus Europos geografinis centras yra Lietuvoje (1989 m. Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas nustatė, kad Europos centras yra prie Girijos ežero ir Bernotų piliakalnio, tarp 25 ir 26 km. į šiaurės rytus nuo Vilniaus).

Pagrindinės salos ir salynai: Naujoji žemė, Islandija, Korsika, Malta, Britų salynas, Kipras, Sardinija, Sicilija, Kreta. Bendras salų plotas apie 730 tūkst. kv. km. Apie 1/4 Europos teritorijos sudaro pusiasaliai.

Didžiausi pusiasaliai - Kolos, Skandinavijos, Apeninų, Pirėnų, Balkanų, Jutlandijos.

Vidutinis aukštis virš jūros lygio apie 340 m, aukščiausia viršukalnė - 4808 m (Monblano kalnas).

Vyrauja lygumos (didžiausios - Rytų Europos, Vidurio Europos, Dunojaus, Paryžiaus baseino). Kalnai užima apie 17% etritorijos (pagrindiniai - Alpės, Karpatai, Pirėnai, Apeninai, Uralas, Skandinavijos ir Balkanų pusiasalių kalnai). Islandijoje ir Viduržemio jūros regione yra veikiančių ugnikalnių.

Didžiojoje Europos dalyje vyrauja vidutinis klimatas (vakaruose jūrinis, rytuose - kontinentinis), šiaurės salose - subarktinis ir arktinis, Pietų Europoje - Viduržemio jūros. Arktikos salose, Islandijoje, Skandinavijos kalnuose ir Alpėse yra ledynų (bendras plotas virš 116 tūkst. kv. km). Didžiausios upės: Volga, Dniepras, Donas, Pečiora, Š.Dvina, Dunojus, Vysla, Odra, Elbė, Reinas, Luara, Nemunas, Rona, Tachas). Didžiausi ežerai: Ladogos, Onegos, Čiudo, Balatono, Ženevos. Arktikos salose ir Arkties vandenyno pakrantėje - arktinės dykumos ir tundra, piečiau - miškatundrė, spygliuočių, mišrieji ir plačialapių miškai, miškastepės, stepės, subtropiniai Viduržemio jūros miškai ir krūmynai; pietryčiuose - pusdykumės.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (a082336b4e27a08b8f5478014e3af204.zip)Šiaurės Europa22 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Šiaurės Europa
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt