www.spargalkes.lt

Airija (referatas)

Apie Europą kaip vientisą kultūrinę ir civilizacinę erdvę kalbama jau nuo senovės, o raginimai ir netgi bandymai suvienytiskirtingas Europos tautas yra žinomi nuo pat Karolio Didžiojo laikų. Bet tikrai savanoriškas ir – dabar galima pasakyti – sėkmingas Europos vienijimasis prasidėjo tik XX amžiaus šeštajame dešimtmetyje, įsteigus ekonomines Europos bendrijas, kurios šiandien jau yra išaugusios į įspūdingą europos Sąjungą. Todėl visai neatsitiktinai šiandien europos Sąjunga neretai yra tapatinama su visa Europa.

Neatsitiktinai ir Lietvoje daug kas šalies pasirengimą stoti į Europos Sąjungą taip ir vadina: „ėjimas į Europą“. Ir čia nėra nieko nuostabaus. Europos Sąjunga iš tiesų yra ne tik įdomus reiškinys, bet ir nepaprastai svarbus ilgo, skausmingo Europos civilizacijos raidos rezultatas. Viena vertus, Europos Sąjunga nėra vientisa valstybė, kurią valdytų viena veiksminga vyriausybė. Tačiau ji nėra ir lengvai suardoma bei atsitiktinių aplinkybių nulemta valstybių koalicija. Šioje Europos valstybių asociacijoje (šiandien taip ją pavadinti būtų geriausia) randame ir sėkmingo valstybių prisikėlimo, ir suklestėjimo pavyzdžių (pvz.: Airija, Ispanija, Vokietija), ir besikuriančios supervalstybės užuomazgų (pvz.: bendra teisė, bendra politika, bendri pinigai, bendra gynyba).

Ši nedidelė respublika Vakarų Europos pakraštyje yra įsikūrusi antroje pagal dydį Britų salyno saloje.

Gyventojų ten yra beveik tiek pat, kiek ir Lietuvoje – apie 3,7 mln. Nepriklausoma Airija tapo tiktai 1922 metais, iki tol ji buvo britų imperijos dalis. Iškovojusi nepriklausomybę, Airija pasiskelbė neutralia valstybe ir išvengė įtraukimo į Antrąjį pasaulinį karą. Norėdama išlaikyti neutralitetą, ši valstybė iš pradžių nedalyvavo ir pokarinių europos institucijų kūrimo procese, iki šiol ji nėra NATO narė. Neutrali ir izoliuota Airija buvo neturtinga valstybė, joje dauguma žmonių dirbo žemės ūkyje, o silpna pramonė orientavosi tik į mažą vidaus rinką. Pagrindinė prekybos partnerė buvo Jungtinė Karalystė, prekyba su ja sudarė daugiau kaip pusę užsienio prekybos. Todėl 1961 metais, Didžiajai Britanijai apsisprendus stoti į Europos Bendriją, tą patį nusprendė padaryti ir Airijos vyriausybė, tačiau, Prancūzijai vetavus Britanijos paraišką, automatiškai nutolo ir Airijos narystė. Airija Europos Bendrijos nare tapo tik 1973 metais.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (b27e25faf447a9197142e57d26f7cba5.zip)Airija (referatas)16 Kb1
Neteisinga

 
Geografija Airija (referatas)
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt