www.spargalkes.lt

Vilnius

Pirmą kartą Vilnius buvo paminėtas XII amžiuje rašytiniuose šaltiniuose. O 1323 - aisiais Vilniui buvo suteiktas miesto vardas. Ir per kelis šimtus metų jis tapo vis stiprėjančiu ir augančiu miestu ir 1579 metais čia įkuriamas universitetas, – jis buvo pirmasis toks Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir gana greitai tapo svarbiu Europos ir kultūros židiniu.Jis buvo ir politiškai naudingas. XVI amžiuje buvo leidžiami statutai iš kurių paskutinysis iš jų galiojo iki XIX amžiaus.

Taip pat tuo metu Vilnius buvo atviras ir iš Rytų, ir iš Vakarų atvykstantiems kitataučiams. Dėl to bėgant laikui mieste ėmė kurtis stiprios lenkų, rusų, žydų, vokiečių, karaimų ir kt. bendruomenės. Kadangi kiekvienas jų savaip prisidėjo prie Vilniaus formavimosi, tai suklestėjo. Miestas sparčiai augo – XIX a. pradžioje jis buvo trečias pagal dydį Rytų Europos regione. Didesni tebuvo Maskva ir Sankt Peterburgas.

Štai čia yra keli piešiniai kaip tuo metu atrodė svarbiausi Vilniaus objektai.
Šiuo metu Vilnius yra Lietuvos respublikos sostinė. Šiuo metu jis yra didžiausias Lietuvos miestas. Čia gyvena 600.000 žmonių. Iš jų 52,8 % yra lietuviai, 19,2 % lenkai, 19,2 % rusai, 4,8 % baltarusiai, 0,7 % žydai, o likę 3,3 % – kitų tautybių atstovai.

Dabar Vilnius apima 392 kvadratinius kilometrus. 20,2 % miesto yra užstatyta, o likusią dalį užima žalieji plotai     (43,9 %)   ir   vandenys (2,1 %).

Vilniuje yra 21 seniūnija. Tai sparčiai augantis ir modernėjantis miestas.

Vilnius miesto herbe yra pavaizduota Šv. Kristupas (Kristoforas), brendantis vandeniu ir nešantis ant pečių Kūdikėlį Jėzų. Herbas miestui buvo suteiktas septintais gyvavimo metais, t.y. 1330 m.

Dar Lietuvai esant pagoniškai valstybei, t.y. iki XIV a. pabaigos, Vilniaus herbas vaizdavo senovės lietuvių pasakų galiūną Alkį, ant pečių nešantį per upę savo žmoną Janterytę.

Vilnius visada buvo atviras įvairioms kultūroms, papročiams ir tautoms. Tą puikiai atspindi Vilniaus bažnyčios, kurių be galo daug gražių yra sostinėje. Ne visos bažnyčios ir maldų namai veikia iki šiol.

Vienos restauruojamos, kitos buvo smarkiai nuniokotos tarybiniais metais. Tačiau, kaip ir kiekviename viduramžių mieste, bažnyčios ir vienuolynai kūrė savitą miesto charakterį, bažnyčių bokštai - miesto nuotaiką. Dekoratyvūs bažnyčių fasadai, kupolai, bokštai, varpinės savo banguotomis linijomis, šviesos žaismu darniai įsiliejo į kalvotą Vilniaus apylinkių ritmą, puošdami Vilniaus siluetą.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (ee1b2cd2b76e9d3383a2a7678bbc74a8.zip)Vilnius60 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Vilnius
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt