www.spargalkes.lt

Danija

Dauguma gyventojų [98 %] danai. Prie Vokietijos sienos gyvena maždaug 50 000 vokiečių, šiaurėje – apie 20 000 švedų, 10 000 norvegų. Danų kultūra, etnografija, kalba panaši į švedų, norvegų, islandų, fareriečių, tad visos šios tautos priklauso skandinavų etnografinei grupei. Iki XIX a. pradžios Danija buvo kaimų kraštas. Bet vėliau žmonės ėmė kurtis vienkiemių sodybose ir taip liko iki šiol. Kaime dabar gyvena yik apie 20 % krašto gyventojų.

Daugiausia dėvima megztų rūbų. Tradicinis kostiumas populiarus buvo iki XX a. pr. Moterys dėvėjo vilnonius trijų ketvirčių rankovėmis megztus švarkus, ilgus plačius sijonus, prijuostes, ant pečių nešiodavo skareles. Avėdavo žemakulnia avalyne ir maudavosi vilnones kojines.

Vyrų kostiume dominavo vilnonės aukščiau kelių kojinės ir odiniai batai. Nešiojo kelnes žemiau kelių ir baltus marškinius bei švarkus. Ant kaklo ryšėdavo skareles, merginos ir vaikinai galvas puošdavo megztomis kepurėlėmis,vyresnieji nešiojo cilindro formos kepures.

Šių dienų aprangoje pastebima labai daug megztų drabužių. Sakoma, kad jų tiek daug nenešioja nei viena kita tauta Europoje.

Danai labai daug vartoja margarino. Jų virtuvė neįsivaizduojama be mėsos patiekalų ir virtų bei sūdytų žuvų. Kaip ir visoje skandinavijoje taip ir Danijoje valgoma labai daud košių. Populiarios košės yra kvietinės, manų, avižinės, perlinės. Jos verdamos su saldžois su vaisias, razinomis, ypač mėgstamos su avietėmis. Skanėstas – džoivinta aviena ir banginių mėsa. Vietiniai Farerų salų gyventojai labai mėgsta džiovintą avių mėsą.

Gyvulių augintojų ir žemdirbių tauta. Danai atsikėlė į Jutlandijos pusiasalį ir Danijos archipelago salas 3 tūkstantmetyjepr. Kr. Tad nuo seno ši tauta vertėsi žemdirbyste ir gyvulininkyste. Pelkėtas šalies teritorijas danai drenavo ir apsėjo pašarinėmis žolėmis. XIX amžiuje jie specializavosi į grūdų auginimą ir pieno bei mėsos gyvulininkystę. Dažnai gali girdėti sakant, kad Danijoje auga gražiausi sodai, žaliuoja sodriausia žolė,auga riebiausios karvės. Iš čia kilę ir Lietuvoje gerai žinomos žalosios karvės, kurios vertinamos dėl riebaus pieno. Nors dauguma gyventojų susitelkę miestuose, bet dominuoja kaimai, kuriems būdinga keturi išidėstymo tipai. Išskirtinis kaimas yra Jutlandijos pusiasalio viduryje, kurio akcentas – aikštė, aplink ją išsidėstęs kaimas, o už jo – kaimo pievos. Kai kuriose salose įsikūrusios žvejų gyvenvietės. Populiarūs ir amatai. Ypač kalvystė, medžio drožyba, mezgimas, nėrimas ir juvelyrika.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (f9b78f0f93e188f779b8d00458e958c9.zip)Danija11 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Danija
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt