www.spargalkes.lt

Egiptas (referatas)

Egiptas randasi Afrikos žemyno šiaurės rytuose. Rytinėje Egipto dalyje randasi Raudonoji jūra. Šiaurėje – Viduržemio jūra. Pietryčiuosia yra Etiopijos kalnynas, vakarinę dalį užima Libijos dykuma (Sacharos dalis), o rytuose Arabijos dykuma. Maždaug per vidurį Egipto teka ilgiausia pasaulio upė Nilas. Nuo Viktorijos ežero iki Viduržemio jūros Nilo tėkmę kerta penki slenksčiai. Paskutinius 150 km. Nilas pasidalija į daugybę atšakų, taip sudarydamas deltą. Nilo vandens lygį reguliuoja Asvano užtvanka.

Pagrindinis Egipto gyvybės šaltinis Nilas – ilgiausia pasaulio upė. Ji išteka iš kalnų ežerų Centrinėje Afrikoje. Nilo ilgis apie 6500 km.

Pavasarį Nilo aukštupyje smarkiai lyja. Lietaus ir tirpstančio sniego vanduo subėga į upę ir Nilas patvinsta. Potvynis Egipte prasideda vasaros viduryje. Jis trunka iki Lapkričio mėnesio. Kai vanduo nuslenka, ant nederlingos žemės lieka derlingas dumblas, kuris yra dažniausiai juodos spalvos. Taip Nilas patręšia dirvą. Todėl tai žmonėms sudarė puikias sąlygas verstis žemdirbyste, gyvulininkyste.

Bet taip pat potvynio metu Nilas padarydavo daug žalos: potvynių metu vanduo nuplaudavo žemės sklypų ribas ir įrenginius laukuose. O labai stiprūs potvyniai nunešdavo ištisus kaimus.

Tam, kad žmonės galėtų sureguliuoti Nilo vandens lygį, jiems reikėjo pastatyti užtvanką. Taigi jie prie Asvano miesto pastatė Asvano žtvanką. Ji buvo statoma 10 metų. Sukauptą tvenkinyje vandenį imta naudoti laukams drėkinti, o vandens jėgainė pradėjo gaminti elektros energiją. Taip pat kai buvo pastatyta Asavano užtvanka susidarė Nasero tvenkinys. Buvo padaryta daug žalos, bet ir naudingų dalykų.

Asuano užtvanka, esanti šiek tiek į pietus nuo miesto, Egipte buvo pastatyta ne tik tam, kad reguliuotų kasmetinius Nilo potvynius, bet ir kad būtų sukurti vandens rezervuarai, kuriuose būtų galima saugoti didelį kiekį vandens, gelbėjančio nuo bado žiaurių sausrų metu. Užtvankos statyba buvo tarptautinis projektas, pradėtas 1960 m., metu. Užtvankos statyba buvo tarptautinis projektas, pradėtas 1960 m., o 1970 m. atidarytas tuometinio Egipto prezidento. Statybų metu buvo dedamos didžiulės pastangos tam, kad į tėvynę grąžinti Nubijos gyventojus ir perkelti į kitą vietą didžiąją Abu Smbelio šventyklą. Rezervuaras, dabar žinomas Nasero ežero vardu, bendruomenei labai naudingas – jis apsaugojo šalį nuo didžiulės sausros bei nuo kelių netikėtų potvynių.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (f7500dc988b6659e76aeadbc2546aa84.zip)Egiptas (referatas)85 Kb3
Neteisinga

 
Geografija Egiptas (referatas)
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt