www.spargalkes.lt

Pskovas

Voroničius,  Izborskas, vėliau Pečiorai…- tai vis miestai kariai, gynę šiaurines Rusios sienas.Stipriausias gynybos ramstis buvo Pskovas. Rusų žemė pastatė šį miestą pasitikti priešą, ir per ilgus ištikimos tarnybos amžius didvyriškos Pskovo sienos užkirto kelią ne vienam įnirtingam priešų antplūdžiui.Kai šimtatūkstantinė karaliaus Stepono Batoro, įžymiausio šešioliktojo amžiaus Europos karvedžio, armija atžygiavo prie Pskovo ir apgulė jį, visus nustebino atsivėrusi panorama. Karaliaus kanceliarijos sekretorius kunigas Stanislavas Piotrovskis užsirašė dienoraštyje: “Gėrimės  Pskovu.Viešpatie, koks didelis miestas!

Kaip Paryžius! Padėk mums , Viešpatie, jį paimti”. Kartu su pasigėrėjimu šiuose žodžiuose skamba ir neslepiama baimė.Kitą diena, jau viską apžiūrėjęs geriau, kunigas Piotrovskis savo patirtą įspūdį patvirtina: “Miestas nepaprastai didelis,  tokio nėra visoje Lenkijoje,  visas apmūrytas siena;už jos spindi cerkvės, nelyginant tankus miškas, visos mūrinės; namų per sienas nematyti. Vieta puikiausia;miestas išsistatęs gražioje lygumoje…”  “Grožis”, ”gražus”, “gėrimės”- tokie žodžiai mirgėte mirga dienoraščio įrašuose. Ir iš tiesų, čia nuostabiai gražu. Gali matyti kaip Pskova įteka į Velikają , kokios ilgos yra tos mūrinės sienos, kuriomis Pskovas buvo apjuostas XIIIa. Šalia kremliaus, kuris kitaip vadinamas kromu, išaugę miestai taip pat buvo apjuosti gynybinėmis sienomis:Daumanto miestas - 1266 m. , Vidurinysis- 1309 - 75 m. , Užpskovės ir Apylinkės - 1465m. XVIa. sienos buvo išplėstos ir sutvirtintos, pastatyta gynybinių bokštų.

Kaip ir dauguma kyšulio tipo senovės slavų pilių,  Pskovo kremlius (kromas) buvo seniausia miesto dalis, pirmasis miesto branduolys, stovi ant uolos tarp Pskovos ir Velikajos upių. Tvirtovė pasidarė neįveikiama, nes upės paplovė ir taip stačius tvirtovės krantus, o vietoj rąstų stačiatvorės skardžio viršuje iš storų klinčių plokščių buvo išmūrytos sienos. Įeiti į miestą buvo galima tik pro tamsiuosius vartus- priešpilį, ir tik, jį perėjus buvo galima patekti į tvirtovės vidų.

Už sienos galėjai pamatyti erdvę večės aikštę,kurios dešiniame kampe stūksojo Trejybės soboras.

Dabar kairysis Pskovos krantas negražus, tai tik piktžolėmis apaugę kažkokie griuvėsiai, nors kažkada čia buvo didelis žuvų turgus, stovėjo daug krautuvių ir sandėlių. Ir prekių buvo labai daug, kad net prekyba žiemą vykdavo ant užšalusios Pskovos ledo. Pskovo žemė - ežerų kraštas, joje teliūskuoja ir nemažas Pskovo ežeras, kuris yra Peipaus ežero pietinė dalis ir į jį įteka Velikaja.

Trejybės soboro statyba siejama su Novgorodo garsaus kunigaikščio Vsevolodo Gavrijilo vardu, daugelis tyrinėtojų ir archeologų abejoja ar jis prie šios statybos prisidėjo.Galimas daiktas, kad valdant Vsevolodui, soboras buvo tik pradėtas statyti, o užbaigtas ir pašventintas vėliau.

Tačiau šis soboras yra jau ketvirtas iš eilės. Pirmasis buvo medinis, ir jį suręsti ant aukštumėlės liepusi kunigaikštienė Olga. Antrasis buvo iš akmenų išmūrytas XII a. Ir stovėjo 200 metų. Šioje šventovėje lankėsi ir meldėsi Aleksandras Neviškis ir Pskove garbinamas kunigaikštis Daumantas. XIV a. pab. sugriuvo senoji, ir ant išlikusių pamatų buvo pastatyta trečioji cerkvė, kurią dabar labai atidžiai tyrinėja mokslininkai.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (f5151274cee0445f4c33d414b3b29c48.zip)Pskovas12 Kb0
Neteisinga

 
Geografija Pskovas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt