www.spargalkes.lt

X86 architektūros mikroprocesoriai (iki Pentium)

Kas yra procesorius? Centrinis procesorius (angliškai CPU – central processing unit)  yra integruotos elektros srovės konstrukcija ant mažyčio gabalėlio silicio. Šį procesorių sudaro tūkstančiai ar net milijonai tranzistorių, kurie tarpusavyje yra sujungti aukščiausios kokybės aliuminio takeliais. Visi tranzistoriai dirba kartu, kad galėtų laikyti savyje duomenis ir juos apdirbti, taigi mikroprocesorius gali atlikti labai daug naudingų operacijų. Komandos, kurias turi atlikti mikroprocesorius yra duodamos programinės įrangos (angl. software).

Kadangi x86 architektūros mikroprocesorius pradėjo gaminti amerikiečių kompanija Intel, reikėtų apžvelgti jų procesorius, pagamintus iki x86 architektūros atsiradimo.  Pirmasis Intel procesorius buvo 4004, pasirodęs 1971 metais, jį sudarė 2300 tranzistorių, jis buvo 4 bitų, ne veltui pavadinimas 4004. Jo taktinis dažnis buvo 108 kHz ir galėjo jis valdyti juokingą 640 baitų atmintį. Palyginimui, dabartinį  Pentium ® II procesorių sudaro apie 7,5 milijono tranzistorių, jo greitis iki 450 Mhz ir valdyti jis gali atmintį iki 64 GB. Pirmasis procesorius buvo panaudotas visai ne kompiuteriams, o kalkuliatoriams, argi nejuokinga, tada gan brangiai kainavęs procesorius randamas kiekvienoje skaičiavimo mašinėlėje. 1972 metais Intel išleido procesorių 8008, kuris buvo 8 bitų ir jį jau šiaip taip pritaikė TV spausdinimo mašinai, na tai jau labiau panašu į kompiuterį. Gan didelę pažangą padarė kompanija 1974 metais išleidusi procesorių 8080, kuris buvo statomas į pirmuosius personalinius kompiuterius – Altair. Tai buvo Intel klestėjimo pradžia ir ji tapo didelė konkurentė kitoms procesorių gamintojoms, pavyzdžiui tuo metu tokiai žinomai firmai kaip Motorola. Visai aišku, kodėl šie procesoriai buvo tokie populiarūs, per 2 metus (1972-1974) procesoriaus greitis padidėjo nuo 108 kHz iki 2Mhz, tai beveik 20 kartų, jau nekalbant kad valdomas atminties kiekis šoktelėjo nuo 640 baitų iki 64 KB.

1976 metų kovą pasirodė labai mažai girdėtas 8085 procesorius, kurio greitis buvo jau 5 mHz, o takelio plotis paplonėjo dvigubai lyginant su 8080. Šio procesoriaus parametrai beveik sutapo su 8086 procesoriaus, sukėlusio grandiozinę revoliuciją visų personalinių kompiuterių pasaulyje. Jau iš pavadinimo turbūt aišku, jog 8086 buvo jau x86 architektūros procesorius.

Kas ta x86 architektūra? Tai procesoriuje įlituotų komandų rinkinys. Juk būtų kvaila, jei procesorius dirbtų naudodamas sudėties komandas. Taigi buvo surinktos reikalingiausios komandos ir įlituotos į procesorių, aišku, šios komandos gali būti įvykdytos ir naudojantis paprastomis sudėties komandomis, tačiau darbas vyktų keliskart lėčiau, juk x86 komandos buvo optimizuotos. Ir dabar tuo nesunku įsitikinti, pabandykime paleisti kokį nors x86 žaidimą ant Macintosh ar Alpha procesoriumi aprūpintu kompiuteriu. 533 mHz Alpha procesorius (kuris kainuoja tikrai brangiau už paprastus x86), emuliuodamas x86 programas dirba kaip Pentium II 233 mHz. Be x86 architektūros egzistuoja ir RISC architektūra, įgyvendinta Mac kompiuteriuose. Taigi todėl neina taip paprastai paleisti Mac programų ant x86 kompiuterio ir atvirkščiai, programos turi būti perkompiliuotos. x86 komandos pagreitino kompiuterio darbą su atmintimi, su diskais, su video plokšte leido geriau išnaudoti kompiuterio resursus. Architektūrų pavyzdys galėtų būti ir MMX ar 3Dnow technologijos. Abi šios technologijos tai papildomos x86 komandos, leidžiančio greičiau veikti žaidimams. Žaidimas sukompiliuotas MMX technologijai, neveiktų ant procesoriaus, kuris jos neturi.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (95fae90b1c382c21152e8bd91817014f.zip)X86 architektūros mikroprocesoriai (iki Pentium)7 Kb0
Neteisinga

 
Informatika X86 architektūros mikroprocesoriai (iki Pentium)
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt