www.spargalkes.lt

PGP – Privačios sferos apsauga

Ateidamas į mūsų namus, "Internetas" kartais palieka kiek praviras duris. Susijungus į pasaulinį tinklą dešimtims milijonų kompiuterių, atsiranda realus pavojus, jog kažkas sumanys pro tą plyšelį prasmukti ar bent pažvelgti į Jūsų kibernetinio namo vidų. Šiais laikais elektroniniu špionažu užsiima ne tik slaptosios tarnybos. Kaip apsaugoti savo privačią korespondenciją bei kitą neskelbtiną informaciją? Tam vartojamos šifravimo programos, iš kurių bene labiausiai paplitusi yra "Pretty Good Privacy" (PGP), kuri atlieka ir daug kitų funkcijų.

Įprastiniai (simetriniai) šifravimo metodai numato to paties slaptažodžio (rakto) panaudojimą ir informacijos užkodavimui, ir jos atkodavimui. Tai reiškia, kad siuntėjas turi iš anksto perduoti slaptažodį gavėjui. Būtent čia ir slypi pagrindinė bėda: kaip perduoti slaptą kodinį raktą taip, kad niekas jo nesužinotų? Siųsti paštu? Padiktuoti telefonu? O jeigu norime bendrauti su keletu korespondentų, kiekvienam siųsdami kitaip šifruotas žinutes? Tuomet turėsime kelis, keliolika ar keliasdešimt skirtingų slaptažodžių. Kur juos dėti? Kaip juos saugoti ir kaip greitai parinkti kiekvienam atvejui tinkamą?

PGP dirba kitaip. PGP vartoja asimetrinį šifravimo metodą su dviem raktais: slaptu privačiu (private key) ir visiems skelbtinu viešu (public key). Tai, ką užkodavote vienu, galima atkoduoti tiktai antru ir atvirkščiai. Taip atkrinta silpniausioji šifruoto susirašinėjimo grandis - slaptažodžio perdavimas. Viešieji raktai gali būti persiunčiami įprastu elektroniniu paštu arba patalpinami į tam skirtus PGP raktų serverius (key server). Turint tik vieną iš PGP raktų, neįmanoma nei iššifruoti juo pačiu užkoduoto pranešimo, nei apskaičiuoti, koks yra antrasis tos poros raktas. Mano viešuoju raktu užkoduotą pranešimą galiu perskaityti tik aš, kadangi tik aš vienas turiu savo slaptąjį raktą. Dar daugiau: žinutę galima užšifruoti ("pasirašyti") slaptuoju raktu, ir ją perskaitys visi, kas žino viešąjį raktą. Ką tai duoda? Pirma - taip informacija apsaugoma nuo pakeitimų (PGP tuojau pat įspės, jai nors viena laiško raidė skirsis nuo siuntėjo pasirašyto originalo), ir antra - tuo garantuojama, kad laišką tikrai išsiuntė jį pasirašęs siuntėjas, kadangi tik jis vienas žino slaptąjį raktą, vartojamą pasirašymui. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kai kuriose kitose valstybėse tokie elektroniniai parašai jau yra pripažinti teisiškai galiojančiais.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (2134e037baa025c537968563faa5b501.zip)PGP – Privačios sferos apsauga4 Kb0
Neteisinga

 
Informatika PGP – Privačios sferos apsauga
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt