www.spargalkes.lt

Atsitiktinių signalų identifikavimas naudojant dirbtinius neuroninius tinklus

Žmonės ir kiti gyvūnai informaciją apdoroja neuroninių tinklų (toliau NT) pagalba. NT yra suformuoti iš milijardų neuronų (nervinių ląstelių), kurie apsikeitinėja elektriniais impulsais, vadinamais aktyvacijos potencialais. Kompiuteriniai algoritmai, kopijuojantys šias biologines struktūras, vadinami dirbtiniais neuroniniais tinklais, tam kad juos atskirti nuo natūralių neuroninių tinklų. Tačiau daugelis mokslininkų ir inžinierių nėra tokie formalūs ir naudoja terminą “neuroninis tinklas” apibūdindami ir biologines, ir nebiologines struktūras.

Neuroninis tinklas – skaičiavimo modelis, kurio pagalba sprendžiami klasifikavimo, prognozavimo, klasterizavimo, duomenų savybių radimo ir kiti uždaviniai. Pagrindinė problema, apsunkinanti sėkmingą neuroninio tinklo darbą, yra ta, kad pateikiama neuroniniam tinklui apdoroti informacija (duomenys) dažniausiai yra triukšminga (pavyzdžiui, jei turime žmogaus kalbos garso įrašą, tai jame papildomai gali būti aplinkinių žmonių kalba, fone grojanti muzika ir panašiai). Nors teoriškai įmanoma, kad NT tuo pačiu metu ignoruotų triukšmą ir apdorotų informaciją, žymiai praktiškiau būtų suskaidyti uždavinį į du loginius etapus: pirmame etape neuroninis tinklas pašalina kiek įmanoma daugiau triukšmo, sekančiame etape atlieka tai, kam jis yra numatytas.

Tradiciškai triukšmo šalinimo ir signalo išvalymo problematiką nagrinėja mokslo sritis vadinama skaitmeninių signalų apdorojimu (toliau SSA). Šio darbo tikslas yra išnagrinėti kaip SSA metodus galima susieti ir pritaikyti neuroniniams tinklams, kurie šalina trukdžius iš triukšmingo informacinio kanalo ir atstato originalų signalą, ir sukurti tam skirtus algoritmus bei parodyti, kad idėjos paimtos iš SSA ir NT gali būti apjungtos ir rezultate duoti efektyvius algoritmus.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (e3f91ff9af771b225368bc4db94dbff4.zip)Atsitiktinių signalų identifikavimas naudojant dirbtinius neuroninius tinklus1334 Kb0
Neteisinga

 
Informatika Atsitiktinių signalų identifikavimas naudojant dirbtinius neuroninius tinklus
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt