www.spargalkes.lt

Viduramžių ekonominis, politinis, agrarinis vystymasis

Politinio gyvenimo kryptis 10 - 14 a. buvo politinės valdžios monarchistinės centralizacijos tendencija.

Brandžiųjų viduramžių laikotarpyje geriausiai centralizaciją sekėsi vykdyti Anglijos karaliams. Didž. Britanija mažiau nukentėjo nuo normanų, niokojimas buvo mažesnio masto. Užėmus sostą Vilhelmui I karalius žemės buvo išsimėčiusios po visą kraštą, todėl separatizmas čia buvo sunkiai įgyvendinamas. Be to miestai buvo politiškai silpni. Buvo labiau centralizuota negu žemyne vasaliteto sistema (mano vasalo vasalas - mano vasalas). Anglijoje karalių rėmė ir atsikėlę normandai, anglų baronai (stambūs žemvaldžiai), bažnyčia, laisvieji valstiečiai. Tokiu būdu susidarė situacija kai karaliaus valdžia stipri, palankios sąlygos centralizacijai.

Kitas fenomenas, būdingas Anglijos raidai - ribota karaliaus valdžia (1215 m). Tada Anglijos karalius nebuvęs populiarus (jonas bežemis) buvo priverstas pasirašyti didžiąją laisvių chartiją, kuria apribojo valdžią bajorams, miestiečiams. D.L.Ch. buvo nuolaidų iš esmės visiems. Ji buvo labai svarbi, laikoma pirmuoju Anglijos konstituciniu aktu. Buvo sudarytas 25 baronų komitetas, turėjęs stebėti, kaip karalius laikosi chartijos.

1265 m. atsiranda atstovaujamoji luominė įstaiga - parlamentas, susiskirstęs į dvejus rūmus: lordų ir bendruomenių. Tai buvo nuolat veikiantis organas. Taigi valdžia padalinta tarp karaliaus ir luomų atstovų.

13 a. pab. - 14 a. pr. - luominės monarchijos susiformavimas.

Prancūzijoje šis procesas vyko lėčiau, bet buvo išbaigtas. Karaliaus valdžia buvo silpna, miestai politiškai stiprūs. Karaliaus domenas (žemės) buvo kompaktiškas. Nebuvo laisvųjų valstiečių sluoksnio. Buvo kuriamas vieningos valdžios aparatas, prijungiamos įvairios žemės (Normandija). Taigi 14 - 15 a. Prancūzija buvo suvienyta.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (ceacc4d462524e2d1cb4a02867842344.zip)Viduramžių ekonominis, politinis, agrarinis vystymasis3 Kb1
Neteisinga

 
Istorija Viduramžių ekonominis, politinis, agrarinis vystymasis
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt