www.spargalkes.lt

Baltų genčių formavimasis

Manoma, kad aukštaičių gentys susiformuoti VI amžiuje. Jiems didelę įtaką turėjo lietuviai, iš kurių plito mirusiųjų deginimo paprotys. Pirmą kartą aukštaičiai paminėti Petro Dusburgiečio kronikoje, kalbant apie 1294 - 1300 m. įvykius. Aukštaičių vardas šiandien plačiai vartojamas keletu reikšmių; Aukštaičiai - viena iš baltų genčių. Aukštaitija - viena iš Lietuvos valstybių žemių; viena iš Lietuvos etnografinių regionų.

Aukštaičių tarmė - viena iš dviejų pagrindinių lietuvių kalbos tarmių.

Iki IV amžiaus sėlių protėviai priklausė bendrai kultūrinei sričiai au latgaliais, žiemgaliais, ir žemaičiais.

Sėliai iš jų išsiskyrė vėliausiai - VI amžiuje. Vienas iš svarbiausių sėlių karinių ir ekonominių centru - Sėių pilis buvo įsikūręs Dauguvos kairiajame krante.

V - VI amžiuje rytų baltams skylant į atskiras gentis, Mūšos ir Lielupės baseinuose susidarė atskira žiemgalių gentis. Istoriniuose šaltiniuose žiemgalius skandinavai mini maždaug nuo 870 metų. Vakarų žiemgalių centras buvo Tėrvetės pilis. Žiemgaliai kalbėjo sava kalba, kuri išnyko apie XV amžių.  Livonijoje gyvenę žiemgaliai sulatvėjo, o Lietuvoje - sulietuvėjo.

Kalbininkai ir archelogai sutaria, kad ankščiausiai iš bendro  baltų kamieno išsiskyrė vakarų baltai - jotvingiai ir prūsai. Tai įvyko maždaug VI - V amžiuje pr. Kr. Manoma, kad maždaug I tukūst. viduryje iš bendro jotvingių vieneto išsiskyrė keturios mažesnės gentys: jotvingiai, sūduviai, dainaviai, ir palekiai. Pagrindinis jotvingių verslas buvo žemdirbystė. Istorinės sąlygos vertė jotvingius gaminti daug ginklų. Pirmą kartą istoriniuose šaltinuose jotvingiai paminėti Klaudijaus Prolemėjo “Geografijoje”.

Dėl kuršių atsiradimo laiko yra daugiausia neaiškumų. Kuršių gyvenvietės ir piliakalniai dažniausiai stovėjo paupiuose ir kitose gintis, prekiauti, užsiimti žemdirbyste patogiausia vietose. Kuršių stambieji centrai buvo - Palanga ir Žardė. Kuršių visuomenę vienijo ne tik kultūra, bet ir administracinė tvarka.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (d6a2c62ec0f7e39e127b41b73520ea59.zip)Baltų genčių formavimasis5 Kb0
Neteisinga

 
Istorija Baltų genčių formavimasis
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt