www.spargalkes.lt

Lietuvos asmenybės

Mindaugas. Lietuvos valstybės susidarymas susij3s su Mindaugo vardu. Mindaugo mirtis reiškia pagonybės grįžimą Lietuvon, konfrontaciją su Vakarų Europa. Tačiau valstybė buvo išsaugota. Tai ir yra svarbiausias karaliaus nuopelnas. Mindaugas sujungė lietuvius į vieną valstybę. Krikštas tapo politiškai naudingu aktu Lietuvai.

Gediminas. Per Gedimino valdymo laikotarpį buvo pasiekta viena didelė pergalė – Medininkų mūšyje. 1320 m. 13 a. viduryje Mindaugas padėjo pamatus Lietuvos valstybei. Gediminas dar labiau sutvirtino Mindaugo įkurtą valstybę ir davė pradžią naujai galingai dinastijai. Vytautas buvo žymiausias šios dinastijos atstovas.

Vytautas. Vytautas buvo paveldėjęs 4 pagrindines politines problemas; 1 garantuoti lietuvių tautai saugumą nuo germanų agresijos, 2 išplėsti Lietuvos valstybės sienas rytuose, 3 sutvirtinti šalies vidaus gyvenimą, 4 įsilieti į katalikiškosios kultūros erdvę. Visa Lietuvos tragedija yra ta, kad Vytautas buvo paskutinysis iš talentingiausių jos valdovų. Vytauto vidaus politikos tikslas buvo sustiprinti Lietuvą. Didžiausias ir svarbiausias Vytauto tikslas liko neįgyvendintas. Tai buvo Lietuvos diplomatinis ir politinis pralaimėjimas kuris po staigios Vytauto mirties dar labiau paaštrino LDK situaciją.

Mikalojus Daukša. M. Daukša iš amžininkų išsiskyrė išsilavinimu plačiu akiračiu turėjo didelę biblioteką. Jo biblioteka buvo viena didžiausių 16 a. LDK. M. Daukšos kūriniai buvo religinio pobūdžio, tačiau jie turėjo didžiulę reikšmę kalbai. Pagrindinis M. Daukšos darbas yra Postilės vertimas. Išleista 1599 m. Postoleje svarbiausia buvo prakalba. Joje iškelta susirūpinimo savo tauta ir jos ateitimi idėja. M. Daukša yra Renesanso epochos kūdikis. Ši epocha tapo tautinių kalbų epocha. Pagrindinis jo argumentų šaltinis – gamta, žmogaus prigimtis, jos dėsniai.

Lietuvos Tautinės Mažumos. Sąvoka tautinė mažuma atsirado tik atsiradus piliečio sąvokai. Vakarų Europoje – po Prancūzijos didžiosios revoliucijos. Lietuvoje  atkūrus  Lietuvos  valstybę 1918 m.
pirmieji rusai į dabartinę Lietuvos teritoriją atsikėlė 14 - 16 a. Iš rusiškų LDK žemių. Lietuvos valstybė 13 a. viduryje pradėjo prisijungti gudų žemes. Gudų žemės vaidino nemenką vaidmenį LDK ekonominiame, politiniame ir kultūriniame gyvenime.  Žydų atsiradimas Lietuvoje susijęs su tragiškais įvykiais Vakarų ir Centrinėje Europoje 11 - 12 a. Latviai manoma atsikėlė 15 - 16 a.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (e4808f67aac559f8348eb1b629c9ead3.zip)Lietuvos asmenybės2358 Kb7
Neteisinga
Parsisiųsti šį failą (lietuvos_asmenybes.doc)Lietuvos asmenybės23 Kb7
Neteisinga

 
Istorija Lietuvos asmenybės
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt