www.spargalkes.lt

Kultūros istorijos špera

Miestų atsiradimas LDK. Pirmoji Magdeburginė privilegija suteikta Vilniuje 1387 m. Kaunui 1408 m. Trakų kaimams 1441 m. Miestų bendruomenėse išliko senasis karo ir darbo dvilypumas. Lengvėjo karo prievolė. Ji virto  piniginėmis prievolėmis,  darbo p. iš valstiečių renkama sidabrinė. Miestiečių bendruomenės , kaip prievoliniai vienetai ryškėjo XIII a. pab. jų nedaug: Vilnius, Kaunas, Trakai. Svarbiausi miestų kūrimosi požymiai: amatai ir prekyba. Jų atsiradimas susujęs su darbo pasiskirstymu. Svarbų vaidmenį atliko rusų papiliai, amatininkų ir prekybininkų gyvenvietės. Iš gyvenviečių išsirutuliojo miestai. Pvz.: rusų miestai kūrėsi  susiliejus kelioms gyv. Miestai kūrėsi  kaip valdžios centrai ir susijęs su amatų koncentracija ir prekyba. Svarbiausias miestų kūrimosi veiksnys - valdžios centras, o prekyba ir amatai jau vėlesni nors vėliau kaip tik tai ir lėmė jų atsiradimą. Aukštadvaris: gyvavo X - XIV a. Pilis apjuosta iki 5 m. aukščio pylimu. Kernavė: XIII - XIV a. Aptikta radinių aukuro kalno piliakalnyje (miestai kūrėsi gal X - XII a).

Naujųju laikų kultūros ištakos. 16 a. Europoje vyko sudėtingų  social. prieštaravimų laikotarpis paspartino valstiečių karus, reformaciją. Monarchijų formavimąsi Europoje nulėmė besikuriančios naujos  kultūros pobūdį. Humanistai buvo priversti nuo laisvo gyv. 16 a. vid. atsiranda manierizmas Italijoje o vėliau Š. Europoje. Jis teigė kad žmogus priklausomas nuo  gamtos istorijos visuomenės.  Menininkas turėjo nekopijuoti tikrovės, bet ją pagrąžinti , vaizduoti dalykus nors jų ir nėra. Man. Būdingas gamtos pagražinimas. Pagr.  idėja sekti  žymaus menininko tapymo manieromis. Iš čia atsiranda maniera Mikelandželo - didžioji, Rafaelio - vidutinė. Manierizmu norima atsikratyti visu tuo kas būdinga renesansui.

Kinta tikrovė, negyva gamta. Viskas priešinga klasikiniam menui. Būdinga sudėtinga kompozicija, literatūroje būdingas manierizmas, muzikoje - polifoninis stilius. Tikslas - atskleisti autoriaus kūrybos techniką. Jis davė pradžią barokui.

Baroko epochos pasaulėžiūra. Terminas “Barokas” imtas vartoti  tik 18 a. apibūdinama tam tikro tipo skulptūra, dailė. Baroko - meno stilius, būdinga ryškūs kontrastai, dinamiškų kompozicijų pusiausvyra. Barokas - keistas, įmantrus. 19 a. barokas pritaikomas architektūrai.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (ed659ec482a908023236cf8846efb365.zip)Kultūros istorijos špera5 Kb2
Neteisinga

 
Istorija Kultūros istorijos špera
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt