www.spargalkes.lt

Kūryba - visas Mikelandželo Buanaročio gyvenimas

Viena renesanso viršūnių - Mikelandželas Buonarotis. Jo ilgas gyvenimas - tai Heraklio gyvenimas, virtinė žygdarbių, kuriuos jis įvykdė sielvartaudamas ir kentėdamas, lyg ne savo valia, o priverstas savo genijaus.

Mikelandželas buvo skulptorius, architektas, tapytojas ir poetas. Tačiau kad ir ko ėmėsi, pirmiausia ir visur jis - skulptorius; jo figūras, nutapytas ant Siksto koplyčios plafono, galima laikyti statulomis, jo eilėraščiuose, rodos, jauti skulptoriaus skaptą. Skulptūrą jis vertino labiau už visus kitus menus ir čia, kaip ir kitur, buvo Leonardo da Vinčio, menų ir mokslo karaliene laikančio tapybą, priešininkas.

Vienas ankstyvųjų Mikelandželo darbų - beveik penkių metrų aukščio Dovydo statula, pastatyta Sinjorijos aikštėje, šalia Vekjo rūmų, kur yra vyriausybinis Florencijos centras. Ši statula turėjo ypatingą politinę reikšmę: tuo metu, pačioje XVI amžiaus pradžioje, Florencijos respublika, išvijusi savo vidinius tironus, buvo tvirtai pasiryžusi priešintis ir vidaus ir išorės priešams. Buvo norima tikėti, kad maþa Florencija gali nugalėti, kaip kadaise jaunas taikus piemuo Dovydas nugalėjęs milžiną Galijotą. Čia buvo kur pasireikšti herojinei Mikelandželo talento prigimčiai. Iš monolitiško marmuro luito (anksčiau jau sugadinto nevykusiai apdorojant) jis iškalė savo tramdomu įniršiu gražų jauną milžiną. Tai buvo labai sunkus darbas, nekalbant apie didžiulę fizinę įtampą, iš skulptoriaus jis reikalauja rankos tikslumo (to, kas netiksliai atkirsta, nebegalima pridėti) ir vidinės regos ypatingo akylumo. Taip dirbo Mikelandželas. Parengiamasis etapas jam būdavo piešiniai ir vaško eskizai, apytikriai apibrėžiantys vaizdą, o paskui jis stodavo į grumtynes su marmuro bloku.

Vaizdo “vadavimas” iš slepiančio ją akmeninio apdangalo Mikelandželui buvo nuostabioji skulptoriaus darbo poezija; savo sonetuose jis dažnai kalba apie ją platesne, simboline prasme, pavyzdžiui:

“Panašiai, Madona, kaip tvirtame kalnų akmenyje menininko vaizduotė regi gyvą figūrą, kurią jis išvaduoja iš ten, kur daugiau akmens pašalinta,- taip ir kai kuriuos gerus mūsų virpančios sielos potroškius slepia kūniškasis apdangalas po šiurkščiu, tvirtu, neapdorotu luobu.”

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (0b000e86aa3404fd943157a27a81c964.zip)Kūryba - visas Mikelandželo Buanaročio gyvenimas7 Kb2
Neteisinga

 
Istorija Kūryba - visas Mikelandželo Buanaročio gyvenimas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt