www.spargalkes.lt

Carlos Castaneda "Laiko ratas"

Apie autorių ir knygą

Mums nepaprastai pasisekė, kad turime Carloso Castanedos knygas. Visos kartu jos sudaro vieną geriausių antropologijos mokslo veikalų. Carloso Castanedos yra vienas giliausiu ir įtakingiausių XX a. mąstytojų. Jo įžvalgos praskina kelią naujai žmogaus sąmonės evoliucijai. Antropologas Carlos Castaneda pašventė 30 savo gyvenimo metų senovės Meksikos šamanų pasaulio tyrinėjimams. Mokydamasis pas jakių indėnų šamaną don Juaną Matusą ir vėliau, ta tema jis parašė 10 knygų. Ši knyga yra ištraukų iš jų visų rinkinys. Ištraukas jungia tęstinumo gija, padiktuota ne mokytojo don Juano Matuso ir ne studento Castanedos. Tai nuo autoriaus nepriklausoma prasmės tendencija, įdiegta pačių senosios Meksikos šamanų. "Galutinis kovotojo tikslas - per esmingai disciplinuotą veiksmą, sukoncentruoti savo neblaškomą dėmesį į laiko ratą, kad priverstų jį suktis. Kovotojai, sugebėję pasukti laiko ratą, gali žvelgti į bet kurią vagą ir ištraukti iš jos ką tik nori. Nepasiduodamas apkerinčiai galiai, verčiančiai spoksoti tik į vieną vagą, kovotojas gali žvelgti abiem laiko kryptimis: kaip laikas traukiasi arba kaip artėja jo link. Taip laiko ratas įgyja milžinišką poveikį, persmelkiantį kovotojo gyvenimą. Jos tarsi surištos viena gija, kuri gyvena savo gyvenimą. Ta gija yra "laiko ratas".

Don Juano mokymas

Galia priklauso nuo to, kokį žinojimą esi įvaldęs. Kokia prasmė išmanyti nenaudingus dalykus? Jie neparuoš mūsų neišvengiamam susidūrimui su nežinomybe. Niekas šiam pasauly neduodama dovanai. Kad ir ką reiktų išmokti, tenka mokytis per vargą. Žmogus žengia į pažinimą tarsi į karą: labai budrus, su baime, su pagarba ir visiškai savim pasitikėdamas: bet kuriuo kitu būdu eiti į žinojimą ar į karą yra klaida, ir kas taip elgsis gali neišgyventi, kad ją apgailėtų. Kai žmogus išpildo visus keturis reikalavimus-būti budriam, turėti baimę, pagarbą ir visišką pasitikėjimą,-jis nebedarys klaidų, už kurias turėtų atsiskaityti; jo elgsenoje nebeliks vietos chaotiškiems kvailio veiksmams. Jei jam nepasiseks ar patirs pralaimėjimą, jis pralaimės tik pačią kovą ir nekils dėl to niekingų apgailestavimų. Per ilgas susitelkimas į save sukelia baisų nuobodulį. Tokioje būsenoje žmogus yra kurčias ir aklas viskam kitam. Paties nuobodulio verčiamas, jis nustoja matyti stebuklus aplink save.

Kiekvieną kartą pasiryžęs mokytis, žmogus turi stengtis iš visų jėgų, o jo sugebėjimų ribas nubrėžia jo prigimtis. todėl nėra prasmės kalbėti apie pažinimą. Pažinimo baimė natūrali; visi ją patiriame, ir nieko čia nepadarysi. Tačiau, kad ir koks gąsdinantis būtų mokymasis, daug baisiau įsivaizduoti žmogų be pažinimo. Pykdami ant žmonių, sureikšminame jų veiksmus. Privalu atsikratyti šito jausmo. Žmonių veiksmai negali būti tokie reikšmingi, kad nusvertų vienintelę prasmingą mūsų alternatyvą: neginčytiną susidūrimą su begalybe. Bet kuris kelias yra tik vienas iš milijonų. Todėl kovotojas niekada neturi pamiršti, jog kelias tėra kelias; jei jaučia, kad neturėtų juo eiti, jokiu būdu nereikia pasilikti. Jo sprendimas apleisti kelią ar likti jame negali priklausyti nuo baimės ar ambicijos. Į kiekvieną kelią reikia žvelgti įdėmiai ir apdairiai. Kovotojas turi paklausti savęs: Ar šitas kelias turi širdį? Visi keliai vienodi: jie veda į niekur. Tačiau kelias be širdies niekada nebus malonus. Kelias su širdim, priešingai, yra lengvas-kovotojui nereikia stengtis jį pamėgti; jis žada linksmą kelionę; jei tik seksi juo, su juo susiliesi. Yra džiaugsmo pasaulis, kur nėra skirtumų tarp dalykų-todėl, kad nėra nieko, kas paklaustų apie skirtumus. bet tai ne žmonių pasaulis. Kai kurie žmonės iš tuštybės tiki, jog gyvena dviejuose pasauliuose, bet tai tik jų tuštybė. Mums tėra vienas vienintelis pasaulis. Mes esame žmonės ir turime pasitenkinti žmonių pasauliu. Žmogus turi keturis tikrus priešus: baimę, aiškumą, galią ir senatvę. Baimę, aiškumą ir galią įmanoma nugalėti, tačiau senatvės-ne. Jos poveikis gali būti atidėtas, bet nugalėtas-niekada.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (e82cea01102d3c2f67a4cd971e8e63da.zip)Carlos Castaneda "Laiko ratas"22 Kb1
Neteisinga

 
Literatūra Carlos Castaneda "Laiko ratas"
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt