www.spargalkes.lt

Tas begalinis motinos skausmas ir rūpestis pagal P.Cvirkos romaną "Žemė maitintoja"

Maža lietuvi literatūroje kūrinių, kuriuose nebūtų vaizduojama moteris, jos gyvenimas, likimas. Maža rašytojų, kurie neminėjo motinos, neaprašė jos širdies gerumo, rankų švelnumo. Kaip ir dabartinės, taip ir senesnės kartos kūrėjams moteris - motina - dažnai viena iš pagrindinių kūrinio veikėjų. Tokia ji buvo Žemaitei, Vaižgantui, Vienuoliui, Biliūnui ir kt.. Šią tradiciją pratęsė ir P.Cvirka savo romane “Žemė maitintoja”. Pagrindinė kūrinio herojė Monika - paprasta kaimo moteris. Jos gyvenimo pagrindas - motinystė, jos laimė - vaikai. “Žemės  maitintojos” įtaigumą labiausiai nulėmė nuoširdžiai ir meniškai papasakota Taručių šeimos istorija. Kūrinyje pavaizduoti svarbiausi žmogaus gyvenimo įvykiai - meilė, vaikų gimimas, kova už asmeninius siekius ir jų žengimas, artimjų mirtis.

Jau pirmuose romano epizoduose, kai Monika susitinka su Juru, rašytojas parodo jos jautrumą, švelnumą, rūpestingumą. Mergina, pamačiusi praplyšusį savo mylimojo švarką, su moterišku stropumu skuba tvarkyti kareivio drabužį. “Tas jos tvarkos ir moteriškumo požymis Jurą labiau jaudino negu ašaros”. O Monika mato Tarutį jau ne tik kaip vaikiną, bet ir kaip būsimo kūdikio tėvą. Dėl nesantuokinio vaiko mergina iškenčia daug patyčių, bet pati sako: “Nebijau liežuvių, kalbų, nieko, kad tik sveikas ateitų”. Meilė mažyliui didesnė negu noras nusikratyti juo.

Su nerimu ir nekantrumu laukia jaunieji Taručiai šeimos padidėjimo. Gimus sūneliui, visas dėmesys jam ir atitenka. Po gimdymo monika pirma “akimis surado vaiką, paskum vyrą”. Ir šypsosi ji jau ne Jurui - savo vyrui, o mažylio tėvui. Kaziukas tampa motinos ir tėvo paguoda. “Mano mažiukas, mano ašara”, - vadina jį. Monika džiaugiasi kiekvienu sūnelio šyptelėjimu ar kryptelėjimu, o pirmieji Kaziuko žingsniai ją taip sujaudino, kad Monika “basa, palaidomis kudlomis, skietriodama rankomis”, bėga apie tai pranešti Jurui: “Koks džiaugsmas tas mūsų vaikelis”. Dabar ji nebegali suprasti, kaip kažkada galėjo eiti skandintis ar gerti paraką, kad užmuštų vaisių.


 
Literatūra Tas begalinis motinos skausmas ir rūpestis pagal P.Cvirkos romaną "Žemė maitintoja"
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt