www.spargalkes.lt

Alkoholis. Jo žala

Alkoholiai ( arab. al kuhl -  stibio milteliai ): 1.– angliavandenilių dariniai,     organiniai junginiai, turintys molekulėje vieną arba kelis hidroksilus ( OH ), prijungtus prie sočiųjų anglies atomų; 2. šnek. spiritas, etilo alkoholis C2H5OH. Pagal hidroksilų skaičių molekulėje alkoholiai skirstomi į monohidroksilius, dihidroksilius ( glikolius ), trihidroksilius ( pvz.: glicerinas) ir polihidroksilius ( poliolius, pvz.: sorbitas ). Medicinoje didžiausią reikšmę turi monohidroksiliai alkoholiai. Iš jų dažniausiai vartojamas ( kaip dezinfekuojanti medžiaga, kaip tirpiklis įv. skystosioms vaistų formoms ir odą dirdinantiems linimentams gaminti ) etilo alkoholis, arba etanolis. Kur kas nuodingesni už jį metilo alkoholis, arba metanolis, ir propilo alkoholis, arba propanolis, vartojami tik tech. tikslams. Iš kvapo metanolis ir propanolis panašūs į etilo alkoholį, todėl išgėrus vietoj pastarojo, jais apsinuodijama. Nuodingi aštraus nemalonaus kvapo butilo, amilo ir heksilo alkoholiai naudojami tik tech. tikslams medicinoje.

Metilo alkoholis, metanolis, arba medžio spiritas, vienas iš monohidroksilių ( alkoholių ). Labai nuodingas. Vartojama svien tech. reikalams. Iš kvapo panašus į etilo alkoholį, todėl kartais palaikomas juo, išgeriama ir apsinuodijama. Apsinuodijimo požymius sukelia metanolio skilimo produktai – formaldehidas ir skruzdžių rūgštis. Ūmiai apsinuodyti galima išgėrus 30 – 50g , kartais ir mažiau. Apsinuodijimo požymių atsiranda po 18 – 24h : smarkiai skauda pilvą, vystosi acidozė, sutrinka sąmonė, sumažėja šlapimo išsiskyrimas, trinka regėjimas, net galima apakti.

Apsinuodijusiam reikia kuo greičiau išvalyti virškinamąjį traktą: sikelti vėmimą ir išplauti skrandį. Skrandis plaunamas vandeniu ( į jį dedama aktyvuotos anglies ) arba 1 – 5% natrio hidrokarbonato ( geriamosios sodos ) tirpalu. Ligonis gydomas ligoninėje. Priešnuodis – etilo alkoholis, todėl ligoniui skubiai duodama gerti 30 – 40% etilo alkoholio. Jei jis be sąmonės, etilo alkoholis su spec. tirpalu lašinamas į veną.

Alkoholiniai gėrimai, gėrimai, kuriuose yra etilo alkoholio ( etanolio ). Pagal jo kiekį alkoholiniai gėrimai būna silpnieji ( 0,8 – 6% tūrio alkoholio; pvz. : duonos  gira,  alus ), vid. stiprumo ( 8 – 20%; vynas ), stiprieji ( 20 – 50 %; degtinė, likeris, konjakas ). Alkoholiniai gėrimai gaminami iš įv. žaliavos: alus daugiausia iš miežių, vynas– iš uogų ( daugiausiai iš vynuogių) ir vaisių, konjakas – iš vynuogių, likeris, degtinė – iš etilo alkoholio. Pagrindinė alkoholinių gėrimų veiklioji medžiaga yra etilo alkoholis, kuris didesniais kiekiais kenkia organizmui ir sukelia patologinę girtumo būseną. Ilgesnį laiką sistemingai geriant alkoholinius gėrimus, galima susirgti alkoholizmu.

Alkoholizmas, liga, kurią sukelia dažnas alkoholinių gėrimų vartojamas. Reiškiasi liguistu, sunkiai įveikiamu potraukiu alkoholiui. Dažniausia serga 20 – 40 m. vyrai, rečiau, bet sunkiau  - moterys bei paaugliai. Kartais alkoholizmas būna kitos ligos simptomas. Prasideda iš lėto, paprastai po 5 – 10 m. piktnaudžiavimo alkoholiu, kai su potraukiu gerti atsiranda abstinensijos sindromas ir poreikis atsipagirioti. Tuomet ligonis geria vienas, slapčia ir bet kokio alkoholio. Dažnai prasideda lėtinis gastritas, opaligė, enterokolitas, hepatitas, kepenų cirozė, pankreatitas, impotencija, rečiau būna širdies kraujagyslių sistemos sutrokimų ( pažeidžiamas  širdies raumuo, sutrinka širdies ritmas, prasideda hipertonija ).

Nuo alkoholizmo gydoma narkologiniame dispanseryje, sunkiais atvejais – narkologiniuose ligonių skyriuose. Visų pirma vaistais šalinami abstinencijos sindromo reiškiniai  ( nemiga, nuotaikos sutrikimai ), stiprinamas ligonio organizmas. Vėliau stengiamasi atgrasinti nuo alkoholio ( pvz., kad sukeltų pasišlykštėjimą alkoholiu, ligoniui duodama vėmimą skatinančių vaistų ir alkoholio ). Ligononėje gydoma ~ 2mėn, paskui ligonis dar gydomas namuose. Nuo alkoholizmo žmogus pasveiksta , jeigu tampa visišku abstinentu. pasitaiko, kad ligonis pasveiksta savaime. Liguistas potraukis alkoholiui gali vėl atsirasti ir po daugelio metų.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (88aba64c95ded09f668cbed3be4ce8c9.zip)Alkoholis. Jo žala9 Kb0
Neteisinga

 
Medicina Alkoholis. Jo žala
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt