www.spargalkes.lt

Aids era

Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) ir jo sukeliamos AIDS ligos epidemija prasidėjo XX a. paskutiniais dešimtmečiais. Nors pradžioje virusas plito tik tarp homoseksualių vyrų ir asocialių asmenų keliose išsivysčiusiose šalyse (pirmasis epidemijos etapas, kuomet dar trūko žinių apie infekciją ir daugelis užsikrėtusiųjų mirdavo per pirmuosius trejus metus, diagnozavus infekciją), netrukus paaiškėjo, kad virusas gali plisti įvairiais būdais: pagrindinis viruso perdavimo būdas tapo heteroseksualūs santykiai, užsikrėtusių vyrų ir moterų skaičius beveik susilygino (antrasis epidemijos etapas, kai diagnostikos galimybė gerokai išaugo, prasidėjo gydimas, užsikrėtusieji išgyvendavo 10 ir daugiau metų). Mažiau nei per du dešimtmečius epidemija paplito visose žemynuose ir dabar užsikrėtusių ŽIV jau randama 190 valstybių. Šis virusas labai greitai kinta (jau pirmosios kartos viruso struktūra skiriasi nuo pradinės formos 5-10 procentų), jo štamai įvairiose pasaulio dalyse genetiškai skiriasi, todėl iki šiol neišrasta profilakcinė vakcina ir neaišku, kada tai įvyks.

Epidemijos padėtis. Jau apie dešimtį metų daugumoje pasaulio šalių atliekamas atrankinis ŽIV plitimo tendencijų stebėjimas, leidžiantis prognozuoti epidemijos mastą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys, gauti apibendrinus stebėjimo rezultatus, rodo, kad iki 1995 metų pabaigos apie 6 milijonai žemės gyventoj galėjo sirgti AIDS, šiuo metu iš viso apie 20,1 milijono žmonių gali būti užsikrėtę ŽIV arba sirgti AIDS. Kadangi neįmanoma tiksliai nustatyti infekcijos plitimo tendencijų, Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, jog iki 2000 metų jau gali būti apie 40 milijonų infekuotų ŽIV užsikrėtusių vyrų, moterų ir vaikų.

Medicinos žinios. AIDS yra įgyto imuniteto deficito sindromas, kurį sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV). Žmonės, sergantys AIDS, kažkada užsikrėtė ŽIV. Virusas, patekęs į organizmą, pradeda silpninti imuninę sistemą, todėl užsikrėtęs asmuo tampa neatsparus pavojingoms ligoms (tuberkuliozei, pneumonijai, meningitui), vadinamosioms oportunistinėms infekcijoms. Kartą užsikrėtęs asmuo virusą nešioja visą gyvenimą, ir, pats nieko neįtardamas, gali užkrėsti kimus. Daugelis virusų ligas sukelia per kelias dienas ar savaites. ŽIV - kitoks; jo sukelta infekcija vystosi lėtai. Praėjus po užkrėtimo kelioms savaitėms, pasirodo trumpalaikiai ligos požymiai: karščiavimas, patinsta limfmazgiai, tačiau negalavimai grei praeina ir nepasikartoja ištisus metus. Šiuo laikotarpiu lengviausia užkrėsti kitą asmenį. Tuo tarpu virusas pamažu silpnina imuninę organizmo sistemą, naikindamas CD4 ląsteles (o juk jos atlieka svarbiausią vaidmenį kovojant su “įsibrovėliais” - mikroorganizmais, bakterijomis, virusais. Kai imuninė sistema nusilpsta, išryškėja kiti ligos požymiai, pavyzdžiui, viduriavimas, nuovargis. Tik praėjus daugeliu metų nuo užsikrėtimo, infekcija pasiekia paskutinę stadiją - AIDS. Šiame etape organizmas jau nesugeba kovoti su oportunistinėmis infekcijomis, ir ligonis miršta nuo būtent šių ligų.

Pasaulio kovos su užkrečiamomis ligomis praktika bejėgė prieš AIDS. Izoliuoti ŽIV užsikrėtusių žmonių neįmanoma: ilgas, kol kas neapibrėžtas, slaptas periodas apsunkina, o kartais padaro neįmanomą laboratorinę ŽIV infekcijos diagnostiką. Asmuo tik ką užsikrėtęs ŽIV (po 24-32 valandų), jau gali užkrėsti kitus, nors jokie kraujo tyrimai dar nerodo jį esant užsikrėtus. Tik po 3 mėnesių šiuolaikiniais metodais  galima nustatyti ŽIV antikūnius žmogaus kraujyje, (trečiosios kartos testų sistemos, tiesa, palyginti brangios, antikūniai nustatomi po 2-3 savaičių). Tačiau juk visų gyventojų neištirsi ir nekartosi tyrimų kas tris mėnesius. Be to žmogaus izoliavimas iki mirties nesuderinamas su žmogaus teisių, demokratijos, galų gale, su žmogaus principais. Kitas kovos su infekcinėmis ligomis metodas - skiepijimas, kaip minėjau, neįgyvendinamas: jokios vakcinos nuo AIDS nėra ir greitai nebus. Neturime ir vaistų, išgydančių šią ligą: visi užsikrėtusieji anksčiau ar vėliau miršta. Tad lieka vienintelis kelias - profilaktika, t.y. neleisti, kad žmogus užsikrėstų ŽIV.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (124cae99bc2bb7ef5515082fe366dcd0.zip)Aids era8 Kb0
Neteisinga

 
Medicina Aids era
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt