www.spargalkes.lt

Psichodermatologija

Psichodermatologija – psichosomatinės medicinos sritis, tirianti odos ir psichikos sąveika. Jos objektas – odos ligomis sergančiųjų psichologinės problemos (intrapsichinės ir tarpasmeninės) bei psichosocialiniai faktoriai, galintys būti tiek ligos priežastimi, tiek pasekme (Niemeier V., 2002). Iki 80% besikreipiančiųjų į dermatologą reikalinga psichologo, o neretai ir psichiatro pagalba. Cotterill J.A.British Journal Dermatology, 1998. Odos ligos visada turi neigiamos įtakos pacientų gyvenimo kokybei, psichosocialinei adaptacijai. Visuomet yra ryšys tarp odos ligos ir  psichologinio distreso. Kuo geriau suprasime odos ligų ir psichologinių sutrikimų tarpusavio sąveiką, tuo efektyvesnis bus gydymas, gerės ligonių gyvenimo kokybė. Barankin B.Psychosocial effect of common skin diseases, 2002.

“Dirbdama  ligoninės odos ligų skyriuje, pradėjau įdėmiau klausytis, apie ką kalba mano ligonės jų medicininės apžiūros metu, ir dar svarbiau – apie ką jos nekalba. Pacienčių oda gyvai ir aiškiai išreiškė jų nepakeliamą skausmą, apie kurį jos negalėjo nei kalbėti, nei galvoti. Kadangi žodžiai joms buvo neprieinami, savo jausmus jos reiškė kūno kalba, o aš, kaip gydytoja, turėjau juos suprasti ir galvoti, kaip suteikti ligonėms palengvėjimą...” Dinora Pines “A woman`s unconscious use of her body. A psychoanalytical perspective”, London, 1993. GielerU.,Niemmeir 2001m. apklausė Vokietijos dermatologus.85%-psicholog.veiksniai svarbūs.5%klinicistų - dermatologų  yra įgiję psichoterap sertifikatą.

Odos psichologinės funkcijos: Riba tarp asmens ir aplinkos, žmogaus ir kitų žmonių. Winikotas: nėra tokio dalyko kaip naujagimis. Kontakto organas,ypač vaikams,kurie dar nemoka kalbėti.Odos išbėrimai pritraukia motinų dėmesį,išprovokuoja glaudesnį kontaktą.suaugusių kontakto pobūdį atspindi tokie posakiai kaip“iš kailio neriasi prieš viršininką“, „jo oda stora“ Jausmų išraiškos organas:paraudo iš gėdos,pajuodo nuo rūpesčių,pažaliavo iš pavydo. Jutimo organas - šilumos,šalčio(emocinio taippat),niežėjimas,kutenimas,“oda jaučiu pavojų“. Reprezentacinė f-ja: “Rūbas”, pagal kurį aplinkiniai susidaro pirmą įspūdį.Pvz.,įsivaizduokime žmonių reakciją pliaže,kai šalia įsitaiso žvyneline sergąs žmogus.Ši odos funkcija didžia dalimi lemia psichosocialinį diskomfortą.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (617347830456c4d9b362dff97ad39b2b.zip)Psichodermatologija11 Kb1
Neteisinga

 
Medicina Psichodermatologija
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt