www.spargalkes.lt

Lietuvių politinių partijų požiūris į karą 1914 metais

1914 metais dėl vietos po saule kariauti pradėjo Europos valstybės. Karas vyko tarp dviejų blokų: Trilypės sąjungos vienoje pusėje (Susidedančios iš Vokietijos, Austro - Vengrijos, Turkijos ir kitų smulkesnių valstybėlių, ir Antantės (susidedančios iš Rusijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos).
Europos dešiniojo sparno partijos kaip ir dera buvo tikėtis, tuoj pat paskelbė, kad jų tikslas yra savos Vyriausybės pergalė. Svarbiausias klausimas buvo tas kaip pasielgs Europos socialistų partijos, kurios jau tada buvo apsijungusios į II tarptautinį socialistų Internacionalą. Viena iš galingiausių socialistų internacionalo grupuočių Vokietijos reichstago socialistų frakcija balsavo už kreditų suteikimą karui vykdyti. Savo vyriausybes parėmė Belgijos, Prancūzijos, Austro - Vengrijos, Anglijos socialistai. Tokias pačias mintis pareiškė Rusijos dūmos deputatai menševikai. Netgi tos partijos, kurios laikėsi nesutaikomos politikos carizmo atžvilgiu iš esmės nedarė, jokių žingsnių, kas susilpnintų Rusijos valstybės tvirtumą ir trukdytų jai laimėti karą. Savo opozicingumą tokios grupuotės nurodinėjo sąvoka "lojali opozicija.

Tuo tarpu revoliucinei socialdemokratai ypač Rusijoje paragino laikyti visiškai kitokios taktikos Pagrindinis taktinis uždavinys buvo siekti savo šalies vyriausybės pralaimėjimo kare, numatant , kad tokios taktikos turi laikytis visų kariaujančių šalių socialistai bei paversti imperialistinį karą pilietiniu.
Panašūs svarstymai, vyko ir Lietuvoje, kur buvo labai svitos politinės- nacionalinės aplinkybės.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (c82b75b6dfb3e7f3f29e3eaf2b11db34.zip)Lietuvių politinių partijų požiūris į karą 1914 metais2 Kb0
Neteisinga

 
Politologija Lietuvių politinių partijų požiūris į karą 1914 metais
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt