www.spargalkes.lt

Valstybės ir teisės sąveikos

Šiame darbe nesistengiama išspręsti pačios teisės - valstybės santykio problemos, nes griežtai atmetant atskiras teorijas ir pasirenkant vieną vienintelę, galima tik sukurti uždarą sistemą - nesugebančią vystytis. Reikia suprasti įvairias teorijas, atrasti jų privalumus ir trukumus. Tik taip galima suvokti ši klausimą.

Be to, ko gero, nei vienas teises teorijos klausimas negali būti išspręstas kartą ir visiems laikams. Kaip rašo A. Vaišvila, “teises sampratos šiuolaikiškumas - tai jos apibrėžimu atitikimas konkrečios šalies einamojo momento žmogaus teisiu saugos, socialinio kompromiso bei socialines santarves poreikius. Todėl istoriškai vėlesnes teises definicijos nebūtinai turi būti nudienos požiūriu moderniškesnės”. Analogiškai ir teisės bei valstybės santykio klausimas sprendžiamas konkrečių aplinkybių kontekste.

Teisės sampratos, teisės ir valstybės santykio klausimais Lietuvoje iki šiol buvo vengiama diskutuoti.

Nors kardinaliai pasikeitė Lietuvos padėtis, Lietuvoje vyksta teisinė reforma, bet nekeičiamas visos teisės sistemos pagrindas - pats požiūris į teisę. Atrodo, kad šie klausimai vis dar laikomi reikšmingais vien teisininkams teoretikams. Bet teisės ir valstybės santykio klausimas nėra vien teorinis. Jo praktinės reikšmės esmė yra ta, ar valstybė yra susaistyta teisės, ar valstybei ir jos valdymo organams galioja visuomenei nustatyta tvarka, ar valstybė gali savo nuožiūra šią tvarką keisti. Teisės ir valstybės santykio klausimas iš tiesų yra svarbus. Kaip rašo P.Leonas, “kai tenka kalbėti apie teisės pagrindinius klausimus, neišvengi nepalietęs visuomenės ir valstybės, o kai kalbi apie visuomenės ir valstybės pagrindinius klausimus, negali nepaliesti teisės”. Todėl ateityje padėtis turėtų keistis, praktiniai sprendimai negali visą laiką pirmauti prieš teorinius.

Taigi, kas žino, ar jau dabar prasidedantys šių klausimų svarstymai neperaugs į radikalius teisės teorijos problemų svarstymus.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (76a2927e3d85a18656e34ff27209a5bd.zip)Valstybės ir teisės sąveikos34 Kb0
Neteisinga

 
Teisė Valstybės ir teisės sąveikos
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt