www.spargalkes.lt

Užsienio teisės taikymas

Plečiantis ryšiams tarp įvairių valstybių, susiduria skirtingos ekonominės-teisinės sistemos. Dažnai tie santykiai tampa konfliktiniais. Todėl, atsiradus ginčui tarp skirtingų valstybių subjektų, iškyla klausimas, kurios valstybės teisme spręsti ginčą ir kurios valstybės teisę taikyti, nustatant šalių teises ir pareigas. Kokią teisę taikyti konkrečiai problemai, pasaulyje yra daug sudėtingų teorijų. Visi šie klausimai reglamentuojami tarptautinės privatinės teisės normomis.

Literatūra tarptautinės privatinės teisės klausimu Lietuvoje nėra labai gausi.  Taikytinos teisės klausimai aptarti V. Mikelėno knygoje "Sutarčių teisė", o tarptautinio civilinio proceso problemos - to pačio autoriaus knygoje "Civilinis procesas". Todėl nuodugniau išnagrinėti vieną tarptautinės privatinės teisės sritį - taikytinos teisės ir užsienio teisės taikymo klausimus - yra labai aktualu. Juo labiau kad, anot V. Mikelėno, šie klausimai Lietuvoje yra "terra incognita".  Užsienio teisės taikymo aktualumą rodo ir tai, kad LietuvosRespublikos Aukščiausiojo Teismo Senatas ruošia apibendrinimą civilinių bylų, kuriose taikyta užsienio teisė.

Paprastai šalys gali aptarti taikytinos teisės klausimą ir pasirinkti ginčų sprendimo organą sutartyje.

Panagrinėsime, kokios tendencijos vyrauja aptariant šiuos klausimus sutartyje ir kokios iškyla problemos. Ar tikrai teismas visais atvejais gerbs šalių pasirinkimą, ar jį panaikins, kaip prieštaraujantį valstybės viešajai tvarkai? Taigi išnagrinėsime atvejus, kada teismai atsisako taikyti pasirinktą teisę, ir taip apibrėšime sutarties šalių laisvės ribas.

Čia palyginsime, kokios taikytinos teisės nustatymo taisyklės galioja Lietuvoje ir užsienio valstybėse. Taip pat išanalizuosime teisėjų vaidmenį taikant užsienio teisę, kuris priklauso nuo to ar taikytina teisė yra fakto, ar teisės klausimas. Atskleisime, kaip susiklosčiusi Lietuvos teismų praktika, su kokiomis problemomis susiduria teisėjai.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (620913ada472f93bbd4e72a50969d99f.zip)Užsienio teisės taikymas39 Kb1
Neteisinga

 
Teisė Užsienio teisės taikymas
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt