www.spargalkes.lt

Miestų teisė

Pirmieji miestų formavimosi požymiai atsirado Italijoje ir tik vėliau miestai pradėjo formuotis Prancūzijoje. Tam įtakos turėjo įvairūs faktoriai: ekonominiai, socialiniai, politiniai, religiniai, teisiniai ir kiti.

XI a. turgavietė, tradiciškai užėmusi tik pilies ar vyskupo arba abato rūmų "faubourg" (teritoriją šalia pilies), pradėjo užimti pagrindinę teritoriją. Būtent šis priepilis vėliau ir tapo naujojo miesto šerdimi. Bet negalima vienašališkai teigti, jog miestai pradėjo kurtis tik dėl to, jog susiformavo ryškus pirklių sluoksnis.

Remiantis kai kuriais šaltiniais net 4/5 visų miesto gyventojų sudarė meistrai bei amatininkai.

XI ir XII amžiuose buvo jaučiama labai stipri visuomeninių sluoksnių kaita. Pavyzdžiui, laisvieji valstiečiai, servai, smulkieji dvarininkai sudarė gan nemažą naujųjų miesto gyventojų dalį. Nors daugumoje naujųjų miestų valdžia pradėjo koncentruotis tik palyginti nedidelės turtingųjų pirklių grupės rankose, tačiau su miestu siejosi didelės kitų visuomeninių sluoksnių perspektyvos.

Pradiniai pilies šeimininkai, kuriantis miestams, prarado dalį savo valdžios, tačiau miestų kūrimasis pasitarnavo kitais atžvilgiais. Pavyzdžiui, miestai buvo daug efektyvesni kariniu požiūriu - jau vien todėl, jog miestiečiams buvo suteikta teisė ir pareiga nešiotis ginklą (O paprastiems valstiečiams tai buvo uždrausta nuo senų laikų). Nežiūrint karinės naudos, miestai suteikė galimybę praturtėti: muitai, turgaus mokesčiai ir rentos, taip pat reikalingų prekių tiekimas tikrai buvo gan svarbus visiems gyventojams.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (a9624244aea03b612a2f77b18395e7f3.zip)Miestų teisė5 Kb3
Neteisinga

 
Teisė Miestų teisė
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt