www.spargalkes.lt

Monopolinė firma ir jos ekonominiai sprendimai

Kaip jau buvo aptarta, konkuruojančioji firma maksimalizuoja pelną reguliuodama parduodamos produkcijos kiekį rinkos kaina taip, kad ribinės pajamos būtų lygios ribiniams kaštams. Nors monopolija ir gali keisti kainą, pelno maksimalizimo sąlygos išlieka tokios pat kaip ir esant tobulajai konkurencijai. Monopolininkas gaus maksimalų pelną tuomet, kai ribinės pajamos bus lygios ribiniams kaštams (MR = MC), nors ribinės monopolininko pajamos yra visada mažesnės už kainą. Iš lentelės matyti, kad didžiausias pelnas yra tuomet, kai gaminami 4 vienetai produkcijos ir parduodami po 120 Lt, nes tada ribinės pajamos yra lygios ribiniams kaštams.

Kokio dydžio pelną gaus monopolininkas realiame gyvenime, priklauso ir nuo gamybos kaštų, ir nuo prekės paklausos. Jeigu laimė nusisuka nuo dainininko, tai nėra norinčių pirkti Jo koncerto ir lengvatinėmis sąlygomis.

Monopolija dar negarantuoja, kad visada bus gaunamas pelnas. Monopolininkas gali ir išeiti iš šakos, jeigu jo produkto paklausa sumažėja. Turėti vienintelę mieste tikrą turkišką pirtį neapsimokės, jeigu kaina bus mažesnė už vidutinius kaštus, esant gamybos apimčiai, kai MR = MC (10.6 pav.).

JAV firma "Amtrak" pastaraisiais metais yra keleivių vežimo traukiniais daugeliu maršrutų monopolininke. Tačiau, ji turi nuostolių.

Monopolinė pusiausvyra ir paklausos elastingumas.

Plačiai paplitusi nuomonė, kad monopolija gali gauti daugiau pelno, jeigu produkto, kurį ji realizuoja, paklausa yra neelastinga (duona, druska, vaistai ir 1.1.). Galvojama, kad tuomet, kai monopolijos produkto paklausa yra neelastinga, monopolija turi didesne laisvę didinti kainą ir nebijo prarasti vartotojų.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (b5d65eddacef3552b0a82d140b3b6fa0.zip)Monopolinė firma ir jos ekonominiai sprendimai 13 Kb0
Neteisinga

 
Vadyba Monopolinė firma ir jos ekonominiai sprendimai
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt