www.spargalkes.lt

Bostono matrica

Aptariant strateginio verslo vieneto (SVV) poziciją rinkoje, jo padėtį, lyginant su kitais konkuruojančiais SVV, naudojamas Bostono matricos modelis. Šį modelį sudarė Bostono Konsultavimo Grupė (Boston Consulting Group), todėl modelis pavadintas Bostono matrica. Modelio sudarytojai teigė, kad svarbiausi veiksniai, sąlygojantys SVV ilgo laikotarpio pelną, yra rinkos augimo tempai ir SVV užimama padėtis rinkoje. Tai nėra statiškas modelis, kaip vėliau matysime, SVV gali keisti pozicijas matricoje, priklausomai nuo SVV pozicijos rinkoje įsitvirtinimo strategijos.

Pačios įsitvirtinimo strategijos modelis nenagrinėja, o tik nurodo pagrindines kryptis, kaip konkrečioje pozicijoje elgtis. Modelyje labai akcentuojama piniginių srautų judėjimo svarba, tačiau apie kitus resursus čia neužsimenama. Bendrosios tendencijos, susijusios su dviem minėtais pelno determinantais, yra šios: kuo didesnę rinkos dalį SVV užima, tuo daugiau galimybių jis turi pelningai dirbti, nes daugiau gamindamas gali naudotis privalumais, teikiamais mąsto ekonomijos bei patirties kreivės;  kuo spartesnis rinkos augimas, tuo SVV turi didesnę galimybę gauti pelną, nes yra vietos verslo plėtimui. (Rinkos augimas laikomas sparčiu, jeigu per metus rinka išsiplečia daugiau nei 10 proc)[8;80] Jei rinka nebesivysto, tai paprastai pirkėjo skonis ir poreikiai yra susiformavę[5;103], naujų pirkėjų sunkiau pritraukti, todėl plėstis tokioje rinkoje labai sunku.

Pastebime abiejų determinantų koreliaciją, - kuo didesnis rinkos augimo tempas, tuo didesnę rinkos dalį SVV gali užimti. Tokia kintamųjų priklausomybė nepalanki modelio matematizavimui, tačiau modelis yra tik strateginio valdymo teorinio taikymo objektas.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (c200b639d9b5d32d01b2f59f2c2a8678.zip)Bostono matrica34 Kb1
Neteisinga

 
Vadyba Bostono matrica
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt